Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

ANNÍN – JÍZDA NA ÚPATÍ ŠUMAVY

Kostel v Mouřenci se stal kulisami pro pohádku Anděl Páně a naleznete také tajuplnou kostnici

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Annína...

Annín je malá ves na úpatí Šumavy, která se rozkládá podél řeky Otavy v nadmořské výšce okolo 650 metrů nad mořem. Je to slavná sklářská osada, která v dobách své největší slávy vyvážela své výrobky do celé Evropy a dokonce i za oceán. Sklárna úspěšně pracuje dosud a návštěvníkům tak dává vzpomenout jednomu z nejslavnějších českých oborů.

Nejedná se sice o nejznámější šumavské středisko, ale i vy budete překvapeni, co slastí může Annín cyklistovi poskytnout. Na výběr máte ze dvou základních možností: buď vyrazíte do šumavských kopců  nebo se budete toulat v okolí Otavy a vaše jízda tak bude pořád prakticky po rovině.  My jsme pro vás vyzkoušeli obě varianty.

Jako první jsme pochopitelně zvolili kopcovitou trasu, která nás jistě bude stát mnoho sil, a vydáváme se směrem na Hartmanice. Naše první zastávka je pak u půvabného kostelíka s názvem Mouřenec, který vám může být povědomý, natáčela se zde totiž pohádka Anděl Páně. Zajímavostí tohoto místa je i přístupná kostnice: ostatky lidských koster jsou skutečně silný zážitek. Z Mouřence pak směřujeme přes vesničku Palvínov se stejnojmenným zámkem do Hartmanic, kde navštěvujeme nejvýše položenou českou synagogu, a pokračujeme trasou s nádhernými výhledy do krajiny i hrad Kašperk směrem na Kundratice a Malý a Velký Radkov. Zde se doporučujeme zastavit a pokochat se nádhernými šumavskými staveními, které jsou v dokonalém stavu. Zpět ke zlatonosné Otavě je to již jen z kopce a cesta to z adrenalinového hlediska není nezajímavá.

Druhá trasa je po znání pohotovější, vede totiž podél Otavy směrem na Sušici a díky této nádherné šumavské řece je přímo romantická. Klidná jízda nám umožňuje pozorovat tok řeky, která je čas od času ozdobena vodáky a muškařícími rybáři. Závěrečných pět kilometrů je pak jako stvořených i pro vyznavače in-line bruslí. Den se však chýlí ke konci a my se tak raději vydáváme směrem zpět k našemu výchozímu bodu, do Annína.

Každou epizodu ze seriálu Cyklotoulky můžete sledovat ve filmové i psané podobě na největším internetovém portálu www.i-cyklotoulky.cz  a na sportovním kanálu ČT 4.

Naposledy upravil: Beránek Filip (10.01.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ