Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Domažlice a okolí

Domažlice a okolí

Značené cesty vedou z Domažlic na Hrádek přes Luženice, Draženov a Dobrou Vodu (žlutá), do Mrákova a Klíčova (modrá), do Újezda, ke Kozinovu památníku na Hrádku a do Trhanova, dále do ¨...

Značené cesty vedou z Domažlic na Hrádek přes Luženice, Draženov a Dobrou Vodu (žlutá), do Mrákova a Klíčova (modrá), do Újezda, ke Kozinovu památníku na Hrádku a do Trhanova, dále do Chodova a na Výhledy (červená), do Chudenické vrchoviny (červená), přes Milavče a Hradiště na Netřeb (modrá), přes Veselou horu (sv. Vavřineček) Pasečnice, Spálenec do Čertova Mlýna (hranice s Německem) (po zelené) či přes Baldovské návrší do Horšovského Týna (zelená)


Vycházky do okolí
nejbližší okolí města poskytuje návštěvníkům vycházky především do blízkých lesů, na vrch Vavřineček, k Zelenovským rybníkům a na Baldovské návrší.
Na Vavřineček nejen o Chodských slavnostech (srpen)
▪ Od východiska značených turistických cest na domažlickém náměstí se jde po zelené značce kolem Chodského hradu k železniční zastávce Domažlice – město a stoupá se na Veselou horu (587 m), známou jako Vavřineček, kde na samém vrcholku stojí kostelík zasvěcený sv. Vavřinci. Jeho stavba byla započata již r. 1685, svatyně byla v minulosti několikrát opuštěna, pobořena a potom opětovně vystavěna. Na místě bývalé kaple došlo ke stavbě nového kostelíka r. 1775 a k důkladné opravě pak r. 1851. Od r. 1851 sem byla konána četná procesí, a to nejen ve dnech známé Vavřinecké pouti. Neslavnější se konalo 13. 8. 1939 jako důrazný protest národa proti hitlerovské okupaci a odtržení části Chodska. V době 2. sv. války byly poutě nacisty zakázány, a první se uskutečnila 12. 8. 1945. To byl také počátek tradice folklórních Chodských slavností. Vavřinecké návrší s pěkným výhledem na Chodsko i město Domažlice patří k oblíbeným cílům turistů i místních. Délka trasy 3 km.
K Zelenovským rybníkům
▪ Z Vavřinečku pokračovat po zelené, od Boučkovy skály pak po červené až k Zelenovským rybníkům (rybníky Zelenov a Strakov v úžlabině potoka Zubřiny na úpatí Dmoutu). (Možnost pokračovat dál po červené na Babylon – koupaliště, autocamping, pizzerie, hotely, restaurace, občerstvení, minigolf).
K památníku husitského vítězství na Baldovském návrší
▪ Z východiska značených turistických cest na náměstí Příhodovým parkem, dále po silnici směrem do Luženiček. Nad Domažlicemi se odbočí vpravo na stoupající cestu vedoucí k památníku a kapličce na Baldovském návrší (548 m). V 18. století zde byla vystavena kaplička zasvěcená Nejsvětější Trojici. Vedle kapličky stojí základní kámen nedostavěného památníku k vítězství husitských vojsk nad křižáky z r. 1431. Do zdiva podstavce byly zasazeny desky z husitských bojišť a z významných míst husitského revolučního hnutí. Z návrší se otevírá překrásný pohled na Domažlice a překrásné šumavské panorama.

Bližší info:
Městské informační centrum
Náměstí 51
344 01 Domažlice
Tel.: 379 72 58 52, Fax: 379 72 58 52
E-mail: infocentrum@mesto-domazlice.cz, http://www.idomazlice.cz/

Naposledy upravil: Beránek Filip (25.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ