Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

HOLÝŠOV – RODINNÝ VÝLET NA JIHOZÁPAD

Lesní zoologická zahrada pana Říhy potěší úplně všechny

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Holýšova...

Dnes vás pozveme do malebného jihozápadního města naší republiky jménem Holýšov, což je malé městečko s pěti tisíci obyvateli, které – ačkoliv působí nenápadně – nabízí zejména cyklistům s rodinami – krásné výlety vypointované konečnou stanicí. Dostat se sem není žádný problém, zdatný cyklista to zvládne po ose z Plzně, která je vzdálená cca. 25 kilometrů a tras sem vede poměrně dost.

Holýšov leží uprostřed hlubokých lesů, které jsou plné mravenišť, což jistě potěší zejména malé cyklisty, ale kvůli tomu bychom Vás sem nezvali. Naše první cesta vede ke krásnému místu jménem Hradecká skála. Cesta vede příjemným lesním terénem, který se jen lehce vlní, tudíž ani vaše ratolesti nebudou naříkat. Hradecká skála je opravdu krásný skalní útvar na břehu Radbuzy, kde můžete odpočinout u zdejšího vybudovaného srubu a v případě dobrého počasí se i vykoupat. Ostatně ve srubu nazvaném Na divočině můžete klidně i přespat, ale to už je nabídka pro dobrodružnější povahy. Vy si ovšem nenechte ujít návštěvu tajemné, prý 29 metrů dlouhé, štoly, kde je možné pozorovat netopýry.

Odtud je možno pokračovat dále na Stod a na Plzeň, ale my se raději vydáváme směrem opačným, asi sedm kilometrů za Holýšov, kde na nás čeká kaplička Sv. Huberta, velice oblíbené místo turistů. Kdyby vaše ratolesti naříkali příliš, odměny se zde dočkají: nádherná hájenka hajného Tomáše Říhy skrývá takovou lesní minizoo, kde si mohou nakrmit kozy a koně, pohladit několik jezevčíků.

Pro ty militantnější z vás cyklistů doporučujeme ještě návštěvu nefalšovaného řopíku, tedy vojenského bunkru z období před druhou světovou válkou, který je upraven do formy muzea a vy zde tak můžete vidět plně vybavenou tvrz se všemi rekvizitami.

Inu Holýšov je skutečně ideální  destinací pro rodinný výlet, zkuste si to!

 Každou epizodu ze seriálu Cyklotoulky můžete sledovat ve filmové i psané podobě na největším internetovém portálu www.i-cyklotoulky.cz  a na sportovním kanálu ČT 4.

Naposledy upravil: Beránek Filip (10.01.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ