Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Horšovský Týn a okolí

Zámek Horšovský Týn

Návštěva Horšovského Týna Po příjezdu do Horšovského Týna navštivte Státní hrad a zámek, který je dominantou města a právem patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám západních Čech.

Veřejnosti je přístupný v 6ti prohlídkových okruzích: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství (městské muzeum), erbovní sál a nově od letošního roku Mitsuko /výstava z pozůstalosti hraběnky Mitsuko, japonské rodačky/. Prohlídka jednoho okruhu trvá cca 60 minut. Po prohlídce byste si mohli zajít na něco dobrého např. do Zámecké restaurace, či do podzámčí na pizzu či na mexické a texaské speciality. Po výtečném obědu si prohlídnete zámecký park. V přírodně krajinářském parku o rozloze 40 ha navštívíte romantická zákoutí s několika stavbami. Na návrší stojí renesanční budova Vdovský dům, na skalnatém výstupku Vyhlídková věž a opodál Loreta /česká nejstarší loreta/. Dále zde spatříte Míčovnu a také největší Sýpku v západních Čechách. Po asi hodinové procházce parkem si můžete prohlédnout město Horšovský Týn a jeho široké okolí z věže kostela sv. Petra a Pavla. Z 38 metrů vysoké vyhlídkové věže lze shlédnout celou městskou památkovou rezervaci včetně Kapucínského kláštera a kostela sv. Apolináře. Odpolední kávu či čaj Vám nabídnou v cukrárně a kavárně přímo na náměstí.
Večerní program zpestří návštěva kina či jiná kulturní akce, o které se dozvíte v Informačním centru. Ubytování v Horšovském Týně je možné v soukromí či hotelu. Vybrat si můžete na letácích či na internetových stránkách města.

Zvlášť můžeme doporučit:
Pro rodiny s dětmi nabízíme zajímavou exkurzi do pštrosí farmy, kterou Vám rádi zprostředkujeme. Nachází se přímo v Horšovském Týně a můžete se zde seznámit s chovem afrických a australských pštrosů.
V letních teplých dnech si nenechte ujít koupání v blízké rekreační oblasti Podhájí /cca 3 km od H. Týna/. V přírodním koupališti, kde je zajištěno občerstvení, půjčovna loďek, šlapadel. Možnost ubytování ve stanovém tábořišti, chatkách či buňkách. Pokud půjdete pěšky, cestou budete míjet Křížovou cestu /soubor soch/ a také poutní kostel sv. Anny s hrobkou posledních majitelů zámku - Trauttmansdorffů.
Milovníci cykloturistiky mohou využít Cyklotrasy Přátelství, která vede z Horšovského Týna do partnerského města Nabburg /SRN/. Trasa pod číslem 2141 má vzálenost cca 90 km. Ale můžete zajet jen do Poběžovic a zpět. Podrobný plánek poskytneme přímo v Informačním centru. Kromě trasy obsahuje i doporučené zajímavosti, ubytovací a stravovací zařízení.
Pěší turisté jistě neminou přírodně krajinářský zámecký park o rozloze 40 ha, kde je mnoho druhů vzácných dřevin. a naučnou stezku Sedmihoří, které je významným geologickým nalezištěm.
Další tipy na výlet :
Nejblíže se nachází město Domažlice, centrum Chodska. Zde můžete shlédnout Chodský hrad s expozicí Muzea Chodska, šikmou věž na náměstí a také Muzeum Jindřicha Jindřicha, projít se po Třinácti domažlických zastaveních (významné památky, domy, parky aj.) a historických opevněních města.
Muzeum techniky, keramiky a řemesel v Kolovči.
Starý černínský zámek v Chudenicích. Poblíž se nachází vyhlídková věž Bolfánek a Americká zahrada.
Pro náročnější turisty doporučujeme výlet do Klenčí pod Čerchovem. Přímo ve městě můžete navštívit pamětní síň Jindřicha Šimona Baara. Směrem k hraničnímu přechodu Lísková navštívíte Na Výhledech památník Jidřicha Šimona Baara a 1,5 km dále začíná cesta na nejvyšší vrchol Českého lesa - Čerchov /1042 m n. m./. Z vrcholu - z Kurzovy věže - dohlédnete nejen do Bavorska, Německa, ale i do Alp.
Region Domažlice je velice zajímavým místem Plzeňského kraje a České republiky

Naposledy upravil: Beránek Filip (25.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ