Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Kdyně

Kdyně

Nabídka příjemně stráveného pobytu ve Kdyni a okolí zahrnuje návštěvu nejzajímavějších památek a míst, která by neměl při poznávání místní krajiny žádný turista, který do Kdyně na dovolenou zamíří, určitě vynechat.

Nabídka dvoudenního pobytu ve Kdyni

Připravený program je zaměřený na pěší turistiku, ale není nijak náročný a je vhodný i pro rodiny s dětmi, které mají rádi přírodu a procházky lesem. Samozřejmě si každý daný program může upravit dle svých možností a času, využít jej mohou i cykloturisté.

1. den:

Po snídani se vydáme na náměstí, kde jistě nepřehlédneme monumentální budovu klasicistní radnice s charakteristickou věžičkou. Nejprve navštívíme místní informační centrum , které se ukrývá v původní židovské synagoze . Zde se můžeme informovat na další turistické zajímavosti a zakoupit například pohlednice či jiné suvenýry. Samozřejmě si nenecháme ujít prohlídku unikátního interiéru synagogy z poloviny 19. století s expozicí vztahující se k židovství a historii samotného města.
Koupíme si svačinu a už zamíříme na poznávání jižního okolí města.
Z náměstí jdeme směrem na jih, míjíme vlakové nádraží s již vlevo za ním opustíme silnici a držíme se žluté turistické značky, kterou asi v půli cesty vystřídáme za červenou. Cesta lesem dlouhá 5 km nás zavede až k poutnímu kostelu sv. Anny na Tanaberku , kde se každoročně konají svatoanenské poutě. Zde, obklopeni stromy, si jistě rádi odpočineme.
Z poutního místa pokračujeme dále asi 2 km po červené značce až do vsi Brůdek. Pokud ve vesnici zahneme doleva a půjdeme ještě 0,5 km , objeví se před námi malý kostelík sv. Václava na Brůdku , který pochází pravděpodobně z 11. století a je považován za nejstarší svatováclavskou památku v Čechách.
Z vesnice Brůdek už nás čeká posledních 5 kilometrů po silnici přes Prapořiště zpět do Kdyně. Pokud už jsme unaveni nebo nechceme, abychom se vyhýbali projíždějícím autům, můžeme v Brůdku počkat na autobus, který nás doveze až do města, kde si jistě vybereme jednu z místních restaurací a dáme si něco dobrého k jídlu.
Budeme-li mít ještě dostatek sil a chuť, můžeme si jít třeba zahrát tenis nebo kuželky anebo si objednat rekreační jízdu na koni.

2. den:

Po snídani následuje pěší poznávání severního okolí Kdyně. Převážná část cesty vede lesem.
Z náměstí se vydáme severozápadním směrem po silnici a po žluté turistické značce k zřícenině hradu Rýzmberk , který byl založen rodem Drslaviců ve 2. polovině 13. století. Po 3 kilometrech pozvolného výstupu nad Kdyní narazíme na odbočku vlevo. Stoupáme obklopeni lesem ještě půl kilometru až k hradní zřícenině ve výšce 680 m n. m. Prohlédneme si přírodní amfiteátr, ve kterém se každoročně na konci června koná „Rýzmberský hradní guláš“ – festival folkové a country hudby. Následně vstoupíme na prostranství s chatou a venkovní restaurací, kde si zakoupíme vstupenky na vyhlídkovou věž. Po návštěvě věže si můžeme dopřát malou svačinku.
Opustíme Rýzmberk a vrátíme se zpět k parkovišti u silnice, odkud pokračujeme dále do vsi Podzámčí. Na návsi se podle rozcestníku vydáme po červené značce na 1,5 km dlouhou procházku lesem až k hradišti Příkopy . Zde si můžeme v linii tří hlubokých příkopů a valů představit staré sídlo rodu Drslaviců.
Držíme se červené turistické značky a putujeme další 1,5 km ke zříceninám hradu Nový Herštejn , které se nachází ve významné přírodní rezervaci. Po prozkoumání zbytků hradeb a části věží se můžeme na chvíli vžít do utrpení tří mladých dam, které nechal v 15. století společně se svými poklady zazdít do věže jejich otec Jan Velhartický z Herštejna, aby je uchránil před bavorskými vojsky. Tak praví stará pověst.
Z Herštejna se vydáme stále po červené a následně zelené značce směrem k nejvyššímu vrcholu Kdyňské vrchoviny. Čeká nás asi 3 km dlouhá cesta k rozhledně na Korábu , která stojí ve výšce 773 m n. m. Na recepci místní horské chaty si zakoupíme vstupenky a vystoupáme až na vyhlídkovou plošinu ve výšce 29 metrů . Kocháme se pohledem nejen na město, ale i na široké okolí.
Budeme-li mít chuť, můžeme si v restauraci na Korábu dát pozdní oběd nebo hned vyrazíme na 3 km dlouhou cestu z vršku po žluté značce zpět do Kdyně, kde můžeme ve večerních hodinách odpočívat třeba na lavičce pod lípami na náměstí. Při návratu do města míjíme místní koupaliště „Na Hájovně“.
Pokud budeme mít náladu na zábavu, můžeme zajít do některé z místních restaurací, do vinárny, na pizzu nebo do kina. Ve Kdyni je také o víkendech v provozu diskotéka a v restauraci u Černého orla se pořádají taneční večery.
+ přílohy – popisy atraktivit

Naposledy upravil: Beránek Filip (26.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ