Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Město Hartmanice

Hartmanice - Kostel sv. Kateřiny

Hartmanice jsou pravděpodobně nejstarší obcí pomezního hvozdu, který byl Kelty nazýván Gabreta. Původní osada vznikla na zemské stezce vedoucí z Bavorska do Čech.

První jmenovitá zmínka o Hartmanicích je uváděna v roce 1219 ve spojitosti se jménem Petr z "Artmanic", další písemná zmínka pochází z roku 1315. V červnu 1607 udělil císař Rudolf II. městečku Hartmanice trhová práva, znak a právo pečetit zeleným voskem.

Za zmínku stojí, že v Hartmanicích byla 26. dubna 1608 založena tržní kniha vedená až do roku 1641 česky, což je důkazem tehdejšího českého osídlení. Rozkvět městečka zastavila třicetiletá válka. Několik let zůstaly Hartmanice pusté. Teprve ve druhé polovině 17. století byly postupně obsazovány švábskými Němci a až do roku 1918 zůstávají téměř úplně německé.

Od poloviny 19. století lze hovořit o postupné modernizaci. V r. 1869 byl založen poštovní úřad, v  r. 1870 četnická stanice a v r. 1875 hasičský sbor. V roce 1875 byl v Hartmanicích zřízen okresní soud. Po roce 1918 nastává oživení českého živlu. Přispěla k tomu i česká obecná škola, na níž bylo zahájeno vyučování 1. února 1920. Po vyhlášení okupace na podzim roku 1938 bylo území Hartmanicka připojeno k župě bavorské. V dubnu 1945 prošel Hartmanicemi pochod smrti žen z koncentračního tábora z Helmbrechtu, který směřoval do Volar. Jeho oběti jsou pohřbeny na zdejším bývalém židovském hřbitově. V červnu 1945 přebírají noví čeští osídlenci nejdůležitější obchody a živnosti a dochází k odsunu občanů německé národnosti. V roce 1992 získaly Hartmanice statut města.

Zajímavosti:
Kostel sv. Kateřiny
Horská synagoga
Selská usedlost s dřevěnou pavlačí čp. 37
Poutní místo Dobrá Voda
Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě 
Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě
Zámeček Karlov
Přírodní rezervace Hamižná, ochranářský koutek s naučnou stezkou
Mochov
Barokní mlýn pod Mochovem  
Bývalý královácký dvorec Busil (Kriegseisenhof)
Umrlčí prkna na Kochánově
Přírodní park Kochánov
Přírodní rezervace Kepelské mokřady
Stopy po středověké těžbě zlata

Stezky:
Vintířova stezka
Farmářská stezka

Sportovní vyžití:
Víceúčelové sportoviště
Lyžařský areál
Běžecké stopy

Naposledy upravil: Beránek Filip (23.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ