Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Naučné stezky Plzeňského kraje

Naučné stezky Plzeňského kraje

Naučná stezka je předem určená turistická trasa, vedoucí chráněnými územími, lesy, lesoparky, okolími měst, městy, městskými parky, zámeckými parky, zemědělskou krajinou, která si klade za cíl vzdělat, resp. přinést informace lidem, kteří ji procházejí.

Využívá k tomuto účelu buď informační panely, a nebo tištěné průvodce. Poznáme ji snadno – obvykle je značena bílým čtvercem se šikmým, zpravidla zeleným pruhem.Informační panely (zastávky naučné stezky) bývají většinou rovnoměrně rozmístěné po celé délce trasy, nejčastěji jsou vzestupně číslované od výchozího ke konečnému místu. Každá zastávka se obvykle zabývá jedním tématem, tématickým okruhem nebo jevem, který je na místě možné pozorovat nebo demonstrovat. Na informačním panelu konkrétní zastávky tedy naleznete vysvětlující text k danému jevu a často i související obrázky, schémata apod. K některým stezkám jsou k dispozici informační panely i tištěný průvodce – na panelech je tématika popsána jen stručně a v průvodci podrobněji. Tištěný průvodce je nejčastěji k dispozici v infocentrum nebo na internetu ke stažení v elektronické podobě.

Plzeňský kraj finančně podporuje výstavbu nových naučných stezek i jejich údržbu. Stejně tak přispívá na publikační činnost v podobě dotací na vydávání brožur, knižních publikací a audiovizuálních materiálů.

 

Naposledy upravil: Beránek Filip (17.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ