Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Novinky na zimní sezónu

Novinky na zimní sezónu

Před sezonou opravila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava lyžařské mostky, lesníci mulčují budoucí tratě, pracovníci informační služby provádějí bezpečnostní značení.

Nadcházející zimní sezona na Šumavě přinese nové trasy pro běžkaře

Před  sezonou opravila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava lyžařské mostky, lesníci mulčují budoucí tratě, pracovníci informační služby provádějí bezpečnostní značení. V zimě by na Šumavě mohlo být 30 kilometrů nových tratí pro běžkaře.

Milovníci lyžování na Šumavě se mohou těšit na zhruba 30 kilometrů nových tratí, které rozšíří obecní okruhy navazující na Šumavskou magistrálu. „Mohou se rozšířit lyžařské okruhy v okolí Kvildy, Prášil, Strážného, Srní a Nové Pece. Jednou z tratí bude i nově otevřená část cyklomagistrály v úseku Skelná – Vysoké lávky na Prášilsku,“ uvedl mluvčí Správy  NP a CHKO Pavel Pechoušek.

Zdroj: Plzeňský deník.

Okolí šumavského Špičáku nabízí trasy pro skialpinisty

Osmačtyřicet kilometrů tras pro skialpinisty je nová nabídka na trávení aktivní dovolené  v okolí vrcholu Špičák, kde je největší šumavské lyžařské středisko. Pět skialpinistických tras připravila horská služba s městem Železná Ruda. V okolí Špičáku je už druhým rokem největší areál svého druhu v ČR, další velké jsou v Alpách. ČTK to řekl náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.

Návštěvníci hor dostanou možnost s průvodcem projet skitouringové trasy. Skialpinismus je stále oblíbenější způsob lyžování ve volném terénu, na západ od Česka se nazývá skitouring. Používají se podstatně lehčí sjezdové lyže doplněné nalepovacími pásy, upravené je vázání, lehčí jsou i boty. Vybavení lyžařů je koncipováno tak, aby se mohli bezpečně a pohodlně pohybovat ve volném terénu mimo sjezdovky. Tito lyžaři dříve podle Janďury často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe, ale i protijedoucí lyžaře a snowboardisty.

Skialpinisté se pohybují po cestách značených Klubem českých turistů. "Provedli jsme kontrolu značení," uvedl Janďura. Na tratích, z nichž tři míří na vrchol Špičák, jsou tabule s desaterem o pohybu, mapky získají lyžaři zdarma na nádražích, v infocentrech, pokladnách areálu Špičák a na informačních serverech o oblasti. "Aktuální mapky zaplatil lyžařský areál Špičák," uvedl Janďura. Nejjednodušší trasou je výstup za čerpací stanicí v Železné Rudě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do areálu Špičák. Nejtěžší vede pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a zpět po nejprudší sjezdovce Šance.

Zdroj www.ctk.cz

Fenomén zimní sezony v Plzeňském kraji má jméno „sněžnice“

Turisty láká na Šumavu do oblasti Kašperských Hor nový fenomén - poznávací výlety na sněžnicích. Loni se na ně vydalo necelých 200 lidí, letos organizátoři počítají s výrazným navýšením zájmu. V porovnáním s loňským rokem se uskuteční více než dvojnásobný počet výletů.

Lidé se na sněžnicích také podívají na nová a pro běžné turisty i nedostupná místa. Zatímco loni se turisté mohli vydat jen na trasu kolem Kvildy, nyní bude program pestřejší. Zájemce čekají také výlety kolem Stožce, Svinných Lad nebo Kašperských Hor. Inforamční centra se na velký zájem připravila nákupem desítek nových párů sněžnic

Všechny trasy by měly měřit kolem pěti kilometrů. Podle pořadatelů půjde o výlety, na které člověk nepotřebuje extrémně velkou kondici. Trasu lze aktuálně přizpůsobit podle věkového a výkonnostního složení skupiny, ale i podle sněhových podmínek. Snažíme se vybírat zajímavá a klidná místa, kam se lidé na lyžích nedostanou. Turisté za zapůjčení páru sněžnic zaplatí stejnou symbolickou částku jako loni - 30 korun. Šumavský park však nepůjčuje sněžnice pro soukromé účely, lidé je mohou využít jen při organizovaných výletech.

Informační střediska na Kvildě, Stožci, Svinných Ladách a v Kašperských Horách pořádají výlety na sněžnicích zhruba jednou za dva týdny. Lidé si musí místo ve skupině dopředu telefonicky nebo osobně rezervovat. Během výletu na sněžnicích se pak účastníci dozvědí od průvodce informace o zajímavých místech a šumavské přírodě.

www.sumava.net

 

Naposledy upravil: Beránek Filip (19.12.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ