Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Nýrsko

Nýrsko

Vycházkový okruh okolím Nýrska. Pochod s plněním podmínek IVV: Popis žluté trasy – okruh Hynka Pulánka .

Vycházkový okruh okolím Nýrska

výchozí bod: Informační centrum města Nýrska
délka: 10 km
čas (chůze, kolo): 6 - 7 hodin pěšky
převýšení: 250 m
náročnost: méně náročná
nejvyšší bod: Pajrek 664 m .n.m.
pozoruhodnosti na trase: Vodní nádrž Nýrsko, zřícenina hradu Pajrek, Ptačí rezervace, Lesní divadlo
Začínáme u informačního centra v Nýrsku. Odtud pokračujeme proti proudu řeky Úhlavy asfaltovou cestou přes Starou Lhotu až k rozcestí „U Větrovce“. Projdeme borovicový les k nýrské přehradě. (info č. 1) 400 metrů za hrází odbočíme vpravo na lesní cestu, která nás zavede k hájence „ U Anděla“ . Tam se před námi nabízí nádherný pohled na přehradu a hory Prenet ( 1071 m ) a Můstek ( 1234 m .) Za levotočivou zatáčkou odbočíme vlevo podél lesa. Kousek nad původním hotelem Bayreck se naskytne opět pěkný pohled na Dešenicko. Mírným soupáním přijdeme ke zřícenině hradu Pajrek. (info č. 2) Dále společně s modrou turistickou značkou sestupujeme k bývalé ptačí rezervaci (info č. 2) u níž za pozornost stojí jedno z největších mravenišť na Klatovsku. Lesní cesta nás dovede zpět k asfaltové cestě, kterou podél Lesního divadla (Info č. 4) dojdeme k informačnímu centru v Nýrsku

Informace k místu č. 1: Vodní nádrž Nýrsko

Vodní nádrž Nýrsko slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovsko a Domažlicko, proto je zde omezen pohyb turistů pouze na vyznačené trasy.V současné době zatopené Úhlavské údolí bylo v minulosti využíváno hlavně jako pastviny pro dobytek a rovněž tu díky možnosti využití vodní energie vznikly dvě brusírny zrcadlového skla haslbašského továrníka Jana Antonína Zieglera a firmy Wolf a Štětka. Brusírny zanikly v důsledku všeobecné hospodářské krize ve třicátých letech 20.stol. a ruiny brusíren zmizely pod vodní hladinou přehradní nádrže, která byla vybudována v roce 1969. Kamenitá hráz je 36 metrů vysoká a její šířka je 337metrů. Nádrž pojme 1 milión krychlových metrů vody.

Informace k místu č. 2: Hrad Pajrek

Pajrek má nezvyklé jméno. Jeho počeštěný názevzřejmě pochází z německého názvu Bayreck. K jeho pojmenování se pojí pověst, že hrad kdysi založil rytíř v Bavorsku křivě nařčený a pronásledovaný. Lidé neznali jeho jméno, proto ho nazývali Bayer in der Eck – Bavor v rohu- Bayreck Hrad netypický svým vzhledem byl pravděpodobně založen v první polovině 14. století jako strážný hrad při zemské stezce. Dlouhá léta ho držel rod Janovských z Janovic, než byl hrad vypálen Bavory v r. 1472. Později již nikdy nebyl zcela opraven. Hrad od Janovských koupil Jindřich Kostomlatský z Vřesovic, který byl v r. 1520 sťat na Pražském hradě jako nepřítel krále a loupeživý rytíř. V dalších letech již nikdo hrad trvale neobýval

Informace k místu č. 3: Ptačí rezervace

K otevření nýrské přírodní a ptačí rezervace došlo roku 1931. Byla odhalena pamětní deska, která zobrazovala slavného středověkého pěvce a rytíře Waltera von der Vogelweide jako básníka, pěvce a milovníka ptactva. Časem přibyly další desky, zasazené do balvanů u cesty, na paměť významných návštěv, které sem zavítaly.

Samotná rezervace sestávala z výstavného srubu, který sloužil jako restaurace a další srub ukrýval obsáhlou sbírku místní zvířeny. Dřevěná věž sloužila k pozorování ptačího letu. Součástí byla též daňčí obora a terárium. Již na počátku druhé světové války začala tato hojně navštěvovaná atrakce zanikat, jen velký srub sloužil až do roku 1948, jako lesní restaurace. Do dnešních dnů se nám dochovalo pouze několik kamenů s obrysem desek a zbytky základů bývalé restaurace.

Informace k místu č. 4: Lesní divadlo

Přírodní divadlo bylo založeno v roce 1934. O jeho vytvoření se nejvíce zasloužil řídící učitel Josef Blau, známý šumavský historik a znalec lidového umění, nýrský rodák.
Lesní divadlo patří k nejzajímavějším stavbám tohoto druhu u nás, bylo dokončeno v roce 1936.
Z vnějšku má podobu gotického hradu s branou, kamennou zdí a cimbuřím. Pro scény v interiéru bylo možné u převážně dřevěné budovy odsunout obě boční rohové stěny. Součástí některých venkovních scén byla i přirozená skála za jevištěm, které mělo po celé délce podchody a propadliště. Hlediště pojalo až 1418 osob.
Po druhé světové válce tu hrávaly dva místní ochotnické spolky. Na hostování sem často zajížděly i herci Národního divadla z Prahy. Činnost divadla zanikla v 70. letech 20 stol. V současné době již lesní divadlo dávno neslouží svému původnímu účelu. Bylo přebudováno na soukromé rekreační zařízení.

Naposledy upravil: Beránek Filip (26.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ