Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Plzeň – podél čtyř řek a třech pivovarů

Nefalšované pivní lázně můžete navštívit v pivovaru Purkmistr.

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Plzně...

Plzeň je město proslavené především výrobou piva, a proto i my jsme se rozhodli věnovat náš výlet návštěvou zajímavých pivovarů, které se zde nabízí - a že jich je! Plzeň to není jen slavný ležák Pilsner Urquell, ale i celá další řada malých pivovarů. Pojeďte s námi, ale pozor! Pamatujte, že alkohol za řidítka nepatří.

Naši  trasu jsme odstartovali v půvabném pivovaru Groll, který se nachází jen kousek od hlavního plzeňského náměstí. Jedná se o jednu z nejstarších budov ve městě vůbec a je to samozřejmě znát, úplně na vás dýchne atmosféra dávných věků, kterou již jen doladí nádherný výklad zdejšího sládka, který své pivo vyrábí opravdu tradiční metodou, tedy i s přikládáním dříví pod varnu!

Naše další cesta pak směřuje k nejslavnějšímu pivovaru  - Plzeňskému Prazdroji, který se nachází sotva kilometr od našeho výchozího stanoviště. Velice zajímavá prohlídková trasa vás zavede o stovky let zpět a připomene doby, kdy na světě vznikl tento druh ležáku, jež mu pak navěky i propůjčil své jméno – pils. My jsme tu však i kvůli cyklistice a tak vyrážíme po cyklostezce podél pivovaru a pod viaduktem zahýbáme doprava směrem na Božkov. Cesta podél řeky Úslavy je příjemná i pohodlná a rychle nás odvádí směrem k naší třetí zastávce, pivovaru Purkmistr. Ten se nachází ve čtvrti Černice a stavěl jej nestor českého pivovarnictví, sládek Josef Krýsl ověnčený mnoha mezinárodními cenami. Výběr piv je zde široký, a tak se můžete přesvědčit o chuti piva borůvkového či pomerančového. Zajímavostí jsou zde nedávno otevřené pivní lázně, takže kdyby vás cesta již zmohla, můžete zde zregenerovat…

Cesta zpět je pak romantická projížďka okolo další plzeňské řeky Úhlavy, ta se po několika kilometrech spojí s Radbuzou, která ovšem to samé provede s poslední plzeňskou řekou Mží – a právě v tomto místě se rodí Berounka, která – budete-li chtít – vás bezpečně odvede až do Prahy.

Každou epizodu ze seriálu Cyklotoulky můžete sledovat ve filmové i psané podobě na největším internetovém portálu www.i-cyklotoulky.cz  a na sportovním kanálu ČT 4.

Naposledy upravil: Beránek Filip (10.01.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ