Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Pojďte s Klusálkovými na ITEP

Pojďte s Klusálkovými na  ITEP

Zkratku ITEP si už řadu let nikdo nemůže s ničím splést. Celým názvem „International Tourism Expo of THe Pilsen Region“, tedy Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje už pevně patří do kalendářů vyznavačů cestování a turistiky.

Po úspěchu z loňského roku se i letos otevřou pomyslné brány městské haly TJ Lokomotiva v Plzni na Slovanech v době od 19. do  21.září.

Všude dobře tak co  doma?

Tak zni myšlenka, kterou chce letos prostřednictvím rodiny Klusálkových organizátor veletrhu – Plzeňský kraj nalákat návštěvníky k jeho návštěvě.  Obyčejná rodinka, dvě děti a touha poznávat a objevovat nová, zajímavá místa nejen v naší republice. Motto, které určitě napadá každého z nás, když zatouží vyjet třeba jen na výlet do blízkého nebo vzdáleného regionu. A právě nepřeberné množství inspirací kam se vydat za přírodními, kulturními nebo historickými krásami naší vlasti, ale i zahraničí přináší v pestré skladbě více než stovky vystavovatelů ITEP 2013. Informační stánky poradí, co stojí za vidění v Bavorsku, Hornofalckém lese, Slovensku, ve Francii a nově také v Itálii v okolí Trenta. Pod rukama řemeslníků ožijí tradice, šikovné ruce krajkářek, šperkařek, pekařek nebo řezbářů uvidí návštěvníci veletrhu ITEP 2013 přímo při práci. „Své umění přijedou předvést například Helena Knězová, která bude aranžovat vazby a dekorace ze sušených květin nebo řezbář Karel Tittl. Pro milovnice šperků tu bude k vidění výroba originální bižuterie z dílny Dagmar Staňkové, zručnost při drátkování a zdobení vajíček předvede paní Staňková“ vybírá z ukázek řemesel Jiří Struček, náměstek hejtmana pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu Plzeňského kraje.

Gastronomie a bavorská sobota nesmí chybět

Témata veletrhů cestování a gastronomie se velmi dobře doplňují, a tak si návštěvníci na jednom jediném místě mohou vychutnat spojení plné dálav, chutí, vůní a vůbec všeho, co připomíná atmosféru kvalitně stráveného volného času. Hlavním lákadlem pro širokou veřejnost se jistě stane bavorská sobota. Dopoledne nabídne prezentaci lidových řemesel a typického kulturního umění německých hostů. Odpoledne bude patřit bavorským tradicím, představení regionu a tak místním kulinářským specialitám. Veřejnost se tak může těšit na ochutnávky pravé bavorské uzeniny „bratwurstu“, bavorských preclíků, čepovat se bude pivo Pffeferbrauerei a nabízet „šnaps“ – původní bylinný likér. Po celou dobu veletrhu budou probíhat degustace produktů Plzeňského Prazdroje a.s., ochutnávky regionálních potravin a kulinářských specialit z ostatních koutů Čech i zahraničí. Veřejnost se tak může těšit na ochutnávky piv Dampfbierbrauerei  a typické bavorské klobásky a preclíky.

Evropské hlavní město kultury  se přibližuje široké veřejnosti

Pravidelní návštěvníci ITEPu již znají dominantní expozici veletrhu Plzeňského kraje a města Plzně.  Letos ji doplní třetí subjekt, který do obrázku našeho kraje zapadne jako chybějící puzzle.  Obecně prospěšná společnost Plzeň 2015 zde představí a bude prezentovat projekty spojené s titulem Evropské hlavní město kultury 2015. „Hlavní myšlenkou je přiblížit veřejnosti, že titul EHMK, který získalo město Plzeň se svými plánovanými projekty, rozšíří i do celého kraje.  Návštěvníci získají příležitost seznámit se s rámcem klíčových akcí, které se opírají například o fenomén Jiřího Trnky, barokní krásy, přestavbu části Světovaru v nové kulturní centrum nebo o divadelní tradici.“ zdůrazňuje Jiří Struček. Zástupci o.p.s. Plzeň 2015 budou připraveni diskutovat s návštěvníky nad plánovanými projekty a zviditelnit výhody, které úspěšné obhájení titulu nejen Plzni přinese.  

Nejen uvnitř, ale i venku

Nabídnout co nejrozmanitější skladbu doprovodného programu po celou dobu trvání veletrhu byla hlavní snaha organizátora – Plzeňského kraje. A tak nejen přilehlé prostranství přímo u haly Lokomotivy, ale i prostor před vstupem se zaplní nejrůznějšími prezentacemi a nabídkami pro trávení volného času.  „Venkovské EXPO“, je název nejrozsáhlejší externí expozice, kterou připraví místní akční skupiny z Plzeňského kraje. Ta nabídne návštěvníkům možnost projít se po stylizované mapě, ochutnat místní speciality, zakoupit si řemeslné výrobky i shlédnout řadu divadelních a hudebních vystoupení. Venkovské EXPO je vlastně pozvánka na výlet do krajiny. Návštěvníci se zde dozví, co jim nabízí jednotlivé oblasti Plzeňského kraje, jaké kulturní a turistického zajímavosti na ně čekají. „Představí venkov jako živý kulturní prostor a to je hlavní poslání této jistě netradiční expozice“ uzavírá náměstek hejtmana Struček.  Své místo v programu bude mít i Autobus linky 2015 – mobilní kulturní a informační prostor postavený podle návrhu výtvarníka Petra Nikla. Kromě originálních divadelních představení nabídne i další prezentace – koncerty, výtvarné dílny pro děti, interaktivní hry, přednášky, filmové projekce. Nudit se zajisté nebude nikdo.

Tradiční soutěž Prázdninová štafeta ocení vítěze  

Prvních deset vylosovaných úspěšných účastníků poznávací soutěže „Prázdninová štafeta“ budou slavnostně vyhlášeni v pátek odpoledne. Vítěz se může těšit na rodinný zahraniční zájezd do Disneylandu  v Paříži od CK BUS TOUR Foltýnová, 2. cena je „Pohled na Plzeňsko z výšky“ – vyhlídkový let nad Plzní, 3. cenou je poukázka na nákup zboží v hodnotě 900,- Kč v Hepos Cyklocentrum. Další vítěze potěší hodnotné ceny jako exkurze do Českého rozhlasu, dárkové poukazy na nákup zboží, trička s logem štafety apod. 

To nejdůležitější na závěr – vstup na veletrh i všechny doprovodné akce je zdarma. Aktuální informace k doprovodnému programu hledejte na www.turisturaj.cz. A jestli sdílíte motto rodiny Klusálkových – patrona letošního ITEPu – „Všude dobře, tak co doma?“ – tak se určitě na ITEPu zastavte, o inspirace pro cestování tady nouze nebude.

Naposledy upravil: Beránek Filip (27.11.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ