Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Sušice a okolí

Sušice a okolí

Výlety jsou koncipovány tak, aby se daly zvládnout během jednoho dne a trasa pokud možno tvořila okruh nebo plynule navazovala. Záleží pouze na Vás která místa z jednotlivých výletů navštívíte a zda projdete okruhy celé či jen částečně.

Přejeme Vám příjemné prožití dovolené a spoustu krásných zážitků ze Šumavy.

1. výlet Sušice - Kašperské Hory – Albrechtice - Sušice
Kašperské Hory (16 km ze Sušice), na náměstí kostel sv. Markéty, novorománský poutní kostel Panny Marie Sněžné, Muzeum a Galerie Šumavy - expozice přírodovědecká a historická (út – so 9:00 - 12:00 12:45 – 17:00,
ne 9:00 – 12:00 hod., tel.: 376 582 226). Muzeum motocyklů a hraček (po – ne 9:00-12:00 12:30-17:30, tel.: 376 582 225) Naučná stezka „Cestou zlatokopů“ (z náměstí po červené 7,5 km) – prochází údolím Zlatého potoka (Amálino údolí) - tato cesta byla součástí původní Zlaté stezky (vybudována dle hospodářských projektů Karla IV.), řada štol a šachet, kde se ve středověku těžilo zlato.
Hrad Kašperk (3 km z Kašperských Hor) – nejvýše položený královský hrad (886 m), nejpůsobivější výhled na Kašperk je z Pustého Hrádku – zbytek předsunutého opevnění cca 350 m od hradu, (út – ne 9:00 – 18:00 hod., tel.: 376 582 324)
Možnost stravování: Rychta na Račánku Žlíbek pod hradem

2. výlet Sušice – Hartmanice - Dobrá Voda – Petrovice u Sušice - Sušice
Dobrá Voda
(12 km ze Sušice přes Hartmanice) muzeum Dr. Šimona Adlera – židovské muzeum tel.: 376 539 412, Poutní kostel sv. Vintíře – unikátní skleněný oltář – třídílný reliéf o rozměrech 4,5x3,2 m, zhotovený ve formě skleněné tavené plastiky a nově i skleněná Křížová cesta (autorkou obou děl Vladěna Tesařová), prohlídky út – ne 9:00-17:00 hod.
Hora Březník s Vintířovou skálou - pod vrcholem, na místě poustevny mnicha Vintíře (955-1045), stojí kaplička zasvěcená sv. Vintíři, ze skály je pěkný výhled na Šumavu. Petrovice u Sušice kostel sv. Petra a Pavla z I. pol. 13. stol.
Možnost stravování:Petrovice u Sušice U Luhanů

3. výlet Sušice - Petrovice u Sušice – Hlavňovice – Velhartice - Hory Matky Boží - Sušice
Velhartice
(16 km od Sušice) středověký gotický hrad z přelomu 13. a 14. stol., dominantu hradu tvoří zříceniny paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Hrad – prohlídky s tématickou expozicí o životě v 15. století, Zámek – tématická prohlídka o zálibách šlechtické rodiny v 16. a 17. století, rytířský sál. Audiovizuální program o historii a obnově hradu, který je svým provedením ojedinělým objektem v oblasti historických památek. Prohlídky út – ne 9:00 – 18:00 hod., tel.: 376 583 315
Hory Matky Boží (4 km z Velhartic), městečko proslavené v minulosti těžbou stříbra, o předešlé hornické slávě svědčí zbytky třiceti důlních šachet v okolí, které sleduje naučná stezka, stálá výstava v muzeu (tel.: 376 594 431) ilustruje nelehký život zdejších obyvatel
Možnost stravování: Hory Matky Boží U Zahradníků

4. výlet Sušice - Dlouhá Ves - Annín – Rejštejn - Čeňkova Pila (busem na Antýgl) a zpět
Annín sklárna
(7 km ze Sušice) - Annín je městečko s dlouholetou tradicí sklářské výroby, sklárna založena koncem 18. stol., vyráběla křišťálové sklo. Jako první v Rakousku – Uhersku uvedla na trh růžové sklo podle italského vzoru zdobené zlatem. Dnes se zde brousí světoznámý olovnatý křišťál. Prohlídky 9:00-11:00 a 11:30-14:00, tel.: 376 593 381
Mouřenec (před sklárnou odbočit do kopce po červené), na vrcholu jeden z nejstarších kostelů v kraji, kostel sv. Mořice, pozdně románská svatyně, vzácné nástěnné malby, na hřbitově stojí kostnice z 18. století, krásný výhled na Kašperk,
Povydří naučná stezka - procházka nádherným údolím řeky Vydry (nejkratší, ale nejhezčí šumavská řeka, proslulá svým kamenitým korytem). Doporučujeme jít z Antýglu (bývalý královácký dvorec) z kopce na Čeňkovu Pilu, délka trasy je 7 km. Cestou uvidíte viklany, „obří hrnce“, kamenné moře.... Cestou možnost občerstvení na Turnerově chatě.
Čeňkova Pila - na soutoku Křemelné a Vydry, kde vzniká zlatonosná Otava stojí vodní elektrárna Čeňkova Pila
(z roku 1912 – technická památka). V blízkosti se nachází tzv. Smetanovy smrky, které zde skladatel zasadil se svými přáteli při návštěvě majitele pily Čeňka Bubeníčka roku 1860.
Druhá vodní elektrárna “Vydra“ – funkční technická památka, stálá expozice ZČE – historie hydroenergetiky na Šumavě, prosklený průhled do strojovny, model elektrárny Vydra, elektrárny na Černém jezeře, Vchynicko-tetovského kanálu (prohlídky út – ne každou lichou hodinu, tel.: 376 599 237).
Možnost stravování: Rejštejn nebo Turnerova chata

5. výlet Sušice - Rabí – Žichovice – Čimice – Dražovice - Kadešice – Šimanov – Albrechtice - Sušice
Rabí (9 km ze Sušice směr Strakonice) hrad Rabí je největší hradní zřícenina v Čechách, právě zde přišel Jan Žižka o své druhé oko, hradní interiéry: konírna, sklepení, hradní nádvoří, vyhlídková terasa, 26 m vysoká vyhlídková věž, v hradním sále je expozice středověkých kachlů a replika gotických kachlových kamen, konají se zde různá kulturní vystoupení.
Prohlídky út-ne 9:00-12:00 13:00-17:00 hod., tel.: 376 596 235
Sedlo - pravěké hradiště vybudované Kelty na ochranu rýžovišť zlata, dvě části – akropole a předhradí, mohutné valy z kamenů napojená na četná skaliska, nádherný výhled na Kašperk a celou Šumavu.
Výchozím bodem je penzion „Pod Sedlem“ v Albrechticích po červené značce.
Možnost stravování: hotel Atawa

6. výlet Sušice-Modrava a zpět
Tříjezerní slať
(19 ha) typická ukázka šumavského vrchovištního rašeliniště. Mimo tří jezírek můžeme na naučné stezce vidět i mnoho vzácných rostlin typických pro tuto oblast. Trasa začíná na Modravě (nejvyhledávanější turistická oblast - 1. zóna NP Šumava) - soutok Filipohuťského, Modravského a Roklanského potoka dává vzniknout Vydře. Po červené značce půjdete proti proudu Roklanského potoka kolem Rybárny na Javoří Pilu. Odbočíte vpravo a po modré stoupáte na rozcestí Pod Oblíkem, zde opět vpravo po žluté na Tříjezerní slať. Ze slatě se vrátíme na žlutou a klesáme k Vydře k plavebnímu kanálu. Odtud po červené vpravo přes most údolím Vydry zpět na Modravu. Okruh je 13,5 km dlouhý, prochází nezapomenutelnou krajinou podél Roklanského potoka, trasa lehká po pohodlných cestách.

Naposledy upravil: Beránek Filip (06.02.2012)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ