Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Typická česká jídla

ČESKÁ KUCHYNĚ

Česká kuchyně je vzácnou směsicí tradic a kultur, které se na našem území dotvářely. Českou kuchyni v dávné minulosti ovlivnil náš keltský a slovanský původ. V době vlády Karla IV. a Rudolfa II. byla Praha a Čechy centrem evropské politiky a kultury – to také nutně ovlivnilo naši kuchyni. Díky své pozici na kři­žovatce Evropy a tradici spojené s uměleckou a technickou invencí a řemesl­nou dovedností se stala i česká kuchyně poctivou a gruntovní. Všechny vlivy ze severu a jihu, východu a západu byly našimi lidmi tvořivě přejímány. Nejinak tomu bylo i s kuchyní, která využívala dostupných surovin a rychle se otevírala všemu novému.

Česká národní kuchyně je tedy kuchyně velice pestrá, středoevropská, vyznaču­jící se specificky českými prvky, jako jsou houskové a ovocné knedlíky, některé polévky a omáčky, mnohá bramborová jídla, koláče a buchty, a poměrně široký výběr svátečních jídel. S českou kuchyní jsou všeobecně spojována jídla jako vep­řové s knedlíky se zelím, svíčková na smetaně s knedlíkem, bramboráky, švestkové knedlíky či borůvkové koláče.

HLAVNÍ CHODY

Vepřo-knedlo-zelo

Nejtypičtější český pokrm tvoří plátky pečeného vepřového masa, kynuté housko­vé knedlíky a vařené zelí. Vepřová pečeně je v různých variantách specialitou nejen v Čechách, ale i v Bavorsku, Uhrách a Polsku. Suroviny dříve pocházely převážně z domácích zdrojů.

Svíčková na smetaně

Svíčková v našich zeměpisných šířkách znamená hovězí pečeni na zelenině se smetanou, ochucenou pepřem, novým kořením, tymiánem, bobkovým listem a cit­ronem. Podává se tradičně s kynutým houskovým knedlíkem, na maso se klade plátek citronu, trocha šlehačky a brusinky. Smetanová omáčka vznikla díky místním snadno dostupným přírodním zdrojům- kvalitnímu domácímu mléku a smetaně. Hovězí pečeně najdeme v několika formách v celé Evropě. Naše úprava pochází ze 16. a 17. století a Češi ji díky surovinám, které jsou pro naši zem typické, dovedli k chuťové dokonalosti. Omáčku této chuti nenajdete nikde jinde na světě.

Guláš

Česká úprava guláše je pokrm, který byl původně jídlem uherských pastevců a roz­šířil se po celé Evropě. Pouze v Čechách díky místním surovinám, hlavně cibuli, kte­ré se zde pěstuje velké množství a přidává se jí do guláše více než v jiných zemích Evropy, dosahuje mimořádné chuti. Pokrm se připravuje z hovězího masa osmah­nutého na sádle a na cibulce, okořeněného paprikou a dalším kořením. Podává se s kynutým houskovým knedlíkem nebo chlebem či bramborem.

POLÉVKY, PŘEDKRMY

Jako předkrm se v Čechách tradičně jedí různé druhy polévek. Typické jsou jíškou zapražené husté polévky, jako například bramborová, zelná či hrachová.

SLADKÉ DESERTY

Ovocné knedlíky – jako desert i jako hlavní chod Češi rádi jedí kynuté i nekynuté knedlíky, plněné ovocnými povidly nebo kousky ovoce. Knedlíky se posypávají buď strouhaným tvrdým nebo nadrobeným měkkým tvarohem a moučkovým cukrem, popřípadě osmahnutou strouhankou, polévají se rozpuštěným máslem.

Buchty – dalším typicky českým desertem jsou buchty z kynutého těsta, plněné mákem, povidly nebo tvarohem, navrch posypané moučkovým cukrem.

Lívance se v různých formách postupně rozšířily do celého světa, pokoušejí se o ně na všech kontinentech. Tajemství českých lívanců spočívá v pečení kynutého těsta na pomaštěné plotýnce. Podávají se potřené máslem, sypané skořicovým cukrem, popřípadě potřené sladkou zavařeninou.

Bramborové placky – nekynuté těsto z vařených brambor se peče nasucho na plotýnce, hotové placky se mastí buď máslem nebo sádlem a podávají se buď nasladko s mákem nebo naslano, omaštěné, v tom případě se do těsta mohou přidat škvarky.

PRO CHUŤ

Utopenci

K p

Naposledy upravil: Beránek Filip (13.04.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ