Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Výstava Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty

Výstava Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty

Jedinečná výstava na téma Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty zahrnuje všechny oblasti týkající se pohostinství v Plzni z konce 19. a počátku 20. století.

Mezi tématy jsou zahrnuty i společenský a spolkový život v Plzni, výletní hostince, vinárny, kavárny, hotely a mnoho dalšího.

Popis: Pivovar Plzeňský Prazdroj letos slaví 175 let od uvaření první várky piva Pilsner Urquell, které doslova změnilo svět, alespoň ten pivní. Součástí oslav je také unikátní výstava Plzeňské hospody aneb Z pivovaru za štamgasty, která představí historii i současnost plzeňských hospod, hotelů, hostinců, které jsou důležitou součástí příběhu a historie plzeňského piva. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 12. května od 17 hodin na nádvoří Plzeňského Prazdroje, přičemž výstava bude k vidění na nádvoří pivovaru až do konce září. Výstavu připravil Archiv společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. a Pivovarské muzeum v Plzni ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a Archivem města Plzně.

Hlavní část výstavy hostí Pivovarské muzeum v Plzni, které vypráví příběh plzeňského piva a pivovarnictví a které tak téma výstavy skvěle doplňuje svou stálou expozicí. Výstava o plzeňských hospodách zahrnuje dobové fotografie a předměty z doby konce 19. a počátku 20. století, první světové války, první republiky, a nechybí ani malá ochutnávka z doby nedávno minulé - fotografický panel se snímky z doby komunismu. Témata zahrnují i společenský a spolkový život v Plzni, výletní hostince, vinárny, kavárny, hotely a v neposlední řadě dvě velké a spolu související skupiny hostinští – štamgasti a stolní společnosti. Autorkou výstavy je Markéta Maškovská, jež je zároveň autorkou knihy Staré Plzeňské hostince aneb Kde se v Plzni jedlo, pilo a veskrze dobře žilo. Výstava je v muzeu k vidění do konce roku 2017.

Cena : plné vstupné: 90Kč/osoba, snížené vstupné: 60Kč/osoba, rodinné vstupné 220Kč

Druhou část výstavy tvoří panely, které vypráví příběhy významných plzeňských hospod a hotelů, které čepovaly pivo Pilsner Urquell v minulosti a čepují ho i dnes a jsou umístěny na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj. Vystavené panely si mohou návštěvníci prohlédnout zdarma a kdykoliv v průběhu dne na veřejném prostranství pivovaru.

Menší část výstavy se odehrává ve vybraných plzeňských hospodách jako je restaurace a penzion U Salzmannů, Sedmý nebe Morávka, Na Parkánu, Restaurace Žumbera, hotel Central, Lobkowický šenk Řemenda, Restaurant U Malické brány, Jazz Rock Dominik Café, restaurace Belvedére, Švejk restaurant a pension TIVOLI, kde se hosté dozví o historii a pohostinské tradici každého z podniků.

Autorka výstavy Markéta Maškovská připravuje ve spolupráci s Knihovnou města Plzně hned dvě čtenářská odpoledne o starých plzeňských hospodách, která se uskuteční v Pivovarském muzeu v Plzni 7. června a 20. září vždy od 16:30 hodin.

Vydejte se po stopách starých hospod a odhalte kouzlo zlatých časů plzeňského pohostinství z konce 19. a počátku 20. století!

Další podrobnosti o výstavě Plzeňské hospody najdete na www.prazdrojvisit.cz

Naposledy upravil: Beránek Filip (27.04.2017)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ