Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Z Plzně do Českého lesa jezdí už dva cyklobusy

Z Plzně do Českého lesa jezdí už dva cyklobusy

Rozvoji cykloturistiky v Českém lese má pomoci rozšíření linek cyklobusů z Plzně.

Zatímco stávající cyklobus Český les, který jezdí od 27. dubna o sobotách, nedělích a svátcích přes Horšovský Týn, Poběžovice, Hostouň a Bělou nad Radbuzou letos prodloužil svoji trasu až na Přimdu, na Tachovsko vyjíždí nová cyklobusová linka. Ta usnadní přístup pěším i cykloturistům hlavně z Plzeňska do oblasti kolem Tachova, ale také do oblasti kolem Hracholuské přehrady. ČSAD autobusy Plzeň, tak po Brdském cyklobusu a cyklobusu Český les a Severním cyklobusu  zpřístupní cyklistům z Plzeňska poslední vlakem s kolem hůře dostupnou oblast Českého lesa na Tachovsku.

„V Českém lese a zvlášť na Tachovsku stále ještě není tolik cyklistů, jako třeba na Šumavě, kam jezdí z Plzně přímé vlakové spoje. Přitom příroda v místech bývalé železné opony je pro cykloturistiku jako stvořená,“ říká starosta Tachova Ladislav Macák. „Město se snaží budovat infrastrukturu pro cyklisty, právě špatná dostupnost s kolem ale brání jejímu využívání,“ dodává starosta. „Zajištění lepší dostupnosti příhraniční oblasti Českého lesa a zejména Tachovska je jedním z doporučení krajské koncepce cyklistické dopravy a cykloturistiky PK, která byla v loňském roce zpracována,“ dodává radní pro cestovní ruch Plzeňského kraje a místostarosta Tachova Jiří Struček.

Pro oba cyklobusy platí zvláštní jízdné vč. zvýhodněného dovozného za kolo pro zpáteční cestu během víkendu. Děti a majitelé některých karet mohou využít slev. „V letošním roce jsme výrazně rozšířili možnost rezervací míst v cyklobusech,“ říká ředitel ČSAD autobusy Plzeň, a.s., Miroslav Hucl. „Rezervace je nyní pohodlnější a přístupnější pro více úseků tedy nejen z výchozí zastávky Plzeň,CAN. Lze ji provést už i přes internet na www.e-jizdenka.cz,“ dodává Miroslav Hucl. Zájemci si mohou místo v autobuse předem zarezervovat samozřejmě také osobně v Plzni na Centrálním autobusovém nádraží, Husova 60 v pracovních dnech v době od 6.00 do 18.00 hodin.

Výhodou cyklobusů je, že se můžete třeba i s dětmi nechat vyvézt na kopec a odtud postupně sjíždět do údolí. Na zpáteční cestu můžete nastoupit na jiné zastávce, případně dojet na vlak. Cyklisté zde přitom mohou kombinovat dopravu oběma cyklobusy – každý z nich obsluhuje jednu část Českého lesa. Cyklobus Český les letos nekončí na hranicích v Železné, jako tomu bylo dosud, ale pokračuje až na Přimdu, v jejíž okolí bylo v posledních letech vyznačeno několik nových naučných stezek. Nová linka cyklobusu Mže směřuje kolem přehrady Hracholusky, přes Stříbro a Bor na Tachovsko. Za výchozí bod výletu tak lze zvolit jak Tachov, který má i zázemí cyklistických služeb jako jsou cykloservis, půjčovna kol či ubytování se značkou Cyklisté vítáni, tak několik zastávek za ním v oblasti dřívějšího pohraničního pásma. Právě oblast kolem bývalé železné opony je cyklisty často vyhledávána. Zdejší příroda s výjimkou staveb bývalé pohraniční stráže je neporušená a tak přitahuje jak cykloturisty, tak bikery.

Obce a města Českého lesa se snaží podporovat cykloturistiku. „Snažíme se podporovat cykloturistiku a tím vytvářet podmínky pro vznik nových pracovních míst, která jsou v regionu tak potřebná,“ říká starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka, který před několika lety inicioval první linku cyklobusu do Českého lesa. „Nestačí jen linku zavést a třeba i její rozjezd finančně podpořit, ale je třeba věnovat se i marketingu. Proto jsme se letos spojili a připravujeme společný informační letáček o oběma cyklobusům do Českého lesa s Tachovskými,“ dodává Libor Picka. Cyklistům bude k dispozici již během června a to nejen v samotných cyklobusech ale také v informačních centrech vč. toho plzeňského. Informaci o cyklobusech spolu s tipy na výlety pak najdou na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz. Podle výsledků prvního národního cyklo a in-line průzkumu, totiž cyklisté hledají informace na internetu častěji než průměrní turisté. Region tak využije více nástrojů k cílenému marketingu cykloturistiky.

Informace v tištěné i internetové podobě zahrnují kromě tras obou linek  cyklobusů do Českého lesa také praktické informace jako např. kde je možné se najíst, ubytovat, či jak si poradit s opravou kola, či informaci o vhodných mapách a zařízeních se značkou Cyklisté vítáni.  Budou připraveny jak v tištěné, tak v internetové podobě. Tištěné provedení letáčku Za cyklovýlety do Českého lesa včetně schematické mapky tras zpracovalo plzeňské nakladatelství RAMAP, internetové provedení a návrh marketigového mixu připravila Radka Žáková, editorka regionálního informačního portálu pro cyklisty plzenskonakole.cz. Projekt podpořil Plzeňský kraj – www.turisturaj.cz .

Kontakty:
- Ladislav MACÁK, starosta Tachova
tel. 374 774 113, ladislav.macak@tachov-mesto.cz
- Jiří STRUČEK, náměstek hejtmana pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu Plzeňského kraje, tel. 724 183 958, 377 195 248, jiri.strucek@plzensky-kraj.cz 
- Libor PICKA, starosta Bělé nad Radbuzou
602 372 495,  starosta@belanr.czwww.belanr.cz
- Miroslav HUCL, ředitel ČSAD autobusy Plzeň, a.s.
377 263 674,  miroslav.hucl@csadplzen.czwww.csadplzen.cz/mze
- Radka ŽÁKOVÁ, autorka tras cyklovýletů a internetového zpracování
       777 093 290, cykloradka@seznam.cz, www.plzenskonakole.cz
- Stanislav RAUCH, nakladatelství RAMAP, zpracovatel mapky a tištěné verze
603 553 974, stanislav.rauch@ramap.cz , www.ramap.cz   

Přílohy:
- jízdní řády cyklobusů
- ceník jízdného a dovozného
- loga cyklobusů 
- ilustrační foto

Odkazy:
www.csadplzen.cz/cyklobus   - stránka ČSAD autobusy Plzeň, věnovaná informacím o cyklobusech, které provozují (Brdský cyklobus, cyklobus Český les, Zelené linky na Šumavě, Šumavský cyklobus)
www.plzenskonakole.cz  - regionální informační portál pro cyklisty, kde jsou k dispozici informace o cyklobusech v PK, zajímavostech i tipy na výlety na kole

Naposledy upravil: Beránek Filip (14.06.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ