Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Z TACHOVA PO ŽELEZNÉ OPONĚ AŽ ZA HRANICE

Přírodní rezervace Podkovák nabízí unikátní procházku rašeliništěmi

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Tachova...

Toto historické město s dvanácti tisíci se nachází na naší západní hranici, respektive 15 kilometrů před ní a tato skutečnost samozřejmě významně Tachov ovlivnila. Spojení sem je možné jednak vlakem s přestupní stanicí v plané u Mariánských Lázní, nebo též automobile po dálnici D5, která Vás odvede až téměř přímo do města samotného. Nejvhodnějším místem pro zahájení výletu je areál Na Rychtě, kde si můžete odložit věci do uzamykatelných skříněk, využít sprch a opravny kol.

Naše první trasa nás vede podél klidně meandrující  řeky Mže a druhé největší jízdárně ve střední Evropě – Světce. Stavba, kterou vybudoval kníže Alfréd I. Windischgrätz, je skutečně impozatní a člověk by skoro podlehl touze obkroužit si ji na nějakém ušlechtilém hřebci. Hned za jízdárnou doporučujeme vystoupat pár desítek metrů na kopec Vysoká, kde se odehrála památná husitská bitva o Tachov, který je odtud také nádherně vidět.

My se vydáváme dále a po chvilce sjíždíme k vodní nádrži Lučina, která zásobuje pitnou vodu celé město. Zdejší příroda se nápadně shoduje se šumavskou, ostatně není divu, obě pohoří na sebe téměř plynule navazují. Pohybujeme již v hraničním pásmu, kde za komunistického režimu zmizelo na dvacet vesnic, a Tachovsko tak patří k nejřidčeji osídleným místům v celé střední Evropě. Zpevněné cesty ve zdejších hlubokých, divokých lesích jsou pro romantickou cyklistiku jako stvořené a čistý Sklářský potok přímo vybízí k ochutnání jeho vody. Přes bývalou ves Pavlova Huť se dostáváme k odpočívadlu Zlatý potok, odkud stoupáme panelkou směrem k našim německým sousedům na přechod křížový kámen. Při pomyšlení, že před pár letu tu byla ještě železná opona s ostnatým drátem, člověku přejede mráz po zádech ještě dnes. Po občerstvení v bývalé osadě Silberhütte se skvělým běžkařským areálem se již vydáváme zpět.

Naše poslední odbočka patří rašeliništi Podkovák, kde je nově vybudovaná naučná stezka mezi bažinami a nachází se zde skutečná zajímavost: pozorovatelna bobrů.

Tachov a jeho okolí je zkrátka cyklistice zaslíbené místo, kde se na svých bicyklech můžete toulat nekonečně dlouho, vyzkoušejte to!

Každou epizodu ze seriálu Cyklotoulky můžete sledovat ve filmové i psané podobě na největším internetovém portálu www.i-cyklotoulky.cz  a na sportovním kanálu ČT 4.

Naposledy upravil: Beránek Filip (10.01.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ