Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Žihobce

Žihobce

Mezi nejstarší sídla Pošumaví patří starobylá podhorská obec Žihobce nacházející se 8 kilometrů východně od Sušice v nadmořské výšce 543 metrů.

Žihobce se poprvé objevilo roku 1045 ještě jako Sivohybice, později jako Živohybice na listině, kterou kníže Břetislav I. daroval několik pošumavských obcí benediktinskému klášteru v Břevnově. Poté se v Žihobcích vystřídala celá řada majitelů, z nichž nejvýznamnějšími byli vladykové rodu „ze Žihobec“, rod Koců z Dobrše a další. Až do roku 1688 byla žihobecká kocovská tvrz neobydlena. Teprve v tomto roce se tehdejší pán panství Ferdinand Isellin rozhodl mít Žihobce za své bydliště a tvrz přestavěl na skvělý zámek.  Od roku 1710 je historie Žihobec spojována s rodem Lamberků. Jan Filip Lamberk, kardinál, diplomat a pasovský biskup, v tomto roce obec koupil a přiřadil ji ke svému panství, které dále tvořilo panství žichovické, rábské a v rakouském Steyru.

Nejznámějším Lamberkem se stal Gustav Joachim (1812-1862), který se zamiloval do půvabné vesnické dívky Kateřiny Hrádkové (1824-1889), kterou lidé přezdívali „Černá Káča“. S Kateřinou kníže udržoval vztah, měl s ní 9 nemanželských dětí. V roce 1855 jejich vztah legitimizoval a ve strašínském kostele si ji vzal za ženu. Po svatbě se pak narodilo jejich poslední, desáté dítě. Rodina v Žihobcích trvale žila a Gustav Joachim vybudoval v okolí zámku rozsáhlý park a zimní zahradu.

Dnes v Žihobcíh najdete Muzeum Lamberská stezka, které se věnuje historii rodu Lamberků a vesnic, které patřily k jejich panství. Dále můžete navštívit infocentrum, galerii Netopýr, novorománský kostel Proměněné Páně a rozsáhlý zámecký park s vyhlídkou. V Žihobcích je i areál koupaliště s dětským hřištěm, tenisovými dvorci a občerstvením, dva obchody a hostinec.   

www.zihobce.eu

Naposledy upravil: Beránek Filip (08.10.2012)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ