Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Židovská minulost Spáleného Poříčí

Židovský kupecký dům

Židovské osídlení Spáleného Poříčí

Historie židovského osídlení Spáleného Poříčí sahá do počátku 17. století, kdy byli první Židé povoláni vrchností do městečka, aby pozvedli místní ekonomiku.

Zpočátku bydlely rodiny, kde se dalo, později vznikla malá židovská čtvrť. Na konci 17. století je již uváděna synagoga a hřbitov. Židovské domy byly soustředěny hlavně v dnešní Tyršově ulici u náměstí.

Do dnešních dob je v bývalém ghettu zřejmé, které domy byly v židovském vlastnictví. Na konci 18. stol., při prvním číslování domů, totiž byly křesťanské domy označen arabskými číslicemi a židovské římskými. Později, po r. 1800, byla všem domům přidělena čísla arabská, a tak zatímco křesťanským zůstala popisná čísla jedno- a dvouciferná, někdejší židovská obydlí mají v této lokalitě čísla trojciferná.

V bývalém ghettu jsou dochované 2 zajímavé židovské domy – Weilův dům čp. 159 s původními klenbami a kamennými dveřními portály s dochovaným hebrejským nápisem, označujícím vchod do modlitebny, a Ledererův dům čp. 161 s pavlačí a černou kuchyní se dvěma ohništi pro oddělenou přípravu masné a mléčné stravy. V tomto objektu je dnes restaurace a penzion Joachim Lewidt. Ta nese jméno nejstaršího doloženého židovského majitele. Při rekonstrukci byly na půdě nalezeny dokumenty z let 1829 – 1834, hovořící o svatbě mladšího syna majitele domu.

Na místě, kde až do 2. sv. války stávala synagoga, je od r. 2007 umístěn památníček soužití židovských a křesťanských obyvatel v našem městě. Vznikl v dílně akad. sochaře Jaroslava Šindeláře ze soukromých prostředků potomků židovských rodin (jedním z donátorů byl i Jan Ehrmann-Eden) a Města Spálené Poříčí a má podobu zaniklé synagogy.

Ve Spáleném Poříčí naleznete židovský hřbitov se 199 náhrobky. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z r. 1801. Poslední pohřeb se zde konal v r. 1936. V současné době je hřbitov obnovený, upravený a volně přístupný.

  • Hledej galerie v blízkém okolí
  • Hledej golf v blízkém okolí
  • Hledej gurmánství v blízkém okolí
  • Hledej informační centra v blízkém okolí
  • Hledej kempy v blízkém okolí
  • Hledej koupaliště v blízkém okolí
  • Hledej muzea v blízkém okolí
  • Hledej památky v blízkém okolí
  • Hledej sportovní areály v blízkém okolí
  • Hledej ubytovací zařízení v blízkém okolí

Naposledy upravil: Beránek Filip (07.11.2016)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ