Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Zimní sporty

Sjezdování

Většina významných sjezdovek Plzeňského kraje se nachází v Železné Rudě a okolí. Největším lyžařským střediskem nejen kraje, ale i celé Šumavy je Sportovní areál Špičák, kde výběr denně vyžehlených sjezdovek uspokojí jak špičkové lyžaře a snowboardisty, tak i začátečníky a rodiny s malými dětmi. Dalšími železnorudskými areály jsou např. Belvedér, Samoty. Za dobrých sněhových podmínek jsou v provozu sjezdovky v Hojsově Stráži a na Javorné. V Českém lese na Tachovsku je sjezdovka na Přimdě, na Domažlicku je nejznámější středisko Sádek u Capartic. Stále více sjezdových tratí je zasněžováno umělým sněhem, již po několik let trvá zimní sezóna v areálu Špičák déle než 100 dní. Stále více příznivců si získává i večerní lyžování na osvětlených svazích.

Běžkaření

Běžkařům a turistům na lyžích nabízí Šumava jednoznačně nejlepší podmínky z celého Česka. Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška, která se pohybuje kolem 1000 m, je po většinu zimy zárukou dobrých sněhových podmínek. Roztroušené horské osady zajišťují svým návštěvníkům i kvalitní servis a útulné zázemí. Celá síť běžeckých stop je dlouhá asi 450 km. Z toho je strojově upravováno 320 km. Je tedy opravdu z čeho vybírat. Z Horské Kvildy, Modravy, Filipovy Hutě můžete podnikat výlety k pramenům Vltavy, k samotě Březník a na další kouzelná místa našeho pohraničního hvozdu. Ze Srní můžete jet podél Vchýnicko-tetovského kanálu na Modravu, z Prášil na Poledník k Prášilskému jezeru nebo zadumanému jezeru Laka.

Kromě vyznačených a udržovaných běžeckých tras je pro lyžařskou turistiku vhodná i většina značených cest pro cyklisty a pěší na Šumavě a v Českém lese. Zde potkáte méně lidí a často najdete i čistý panenský sníh. Vydáte-li se na běžkách do Brd na Rokycansku, největších vnitrozemských hor v Čechách, užijete si opojení panenskou přírodou na hony vzdálenou lidskému vření a spěchu.

 

Naposledy upravil: Sýkorová Jana (12.07.2010)

 

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ