• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Přijďte si připomenout dílo malíře a ilustrátora Bimby

Přijďte si připomenout dílo malíře a ilustrátora Bimby

V současné době probíhá v Galerii Jiřího Trnky na náměstí Republiky 40 v Plzni výstava z děl významného českého malíře, ilustrátora a plzeňského rodáka, Bohumila Konečného přezdívaného Bimba, jehož 100. výročí narození jsem si připomněli v roce 2018. Byl mistrem dynamických dobrodružných ilustrací, kreseb krásných žen a autorem řady reklamních plakátů. Neméně známý je ale pro generace čtenářů knih a povídek Jaroslava Foglara a Otakara Batličky jako jejich dvorní ilustrátor.

Bimba po absolvování reálky, ve které byl jeho spolužákem Miroslav Horníček, odešel do Prahy, kde žil a pracoval až do začátku 80. let. Na počátku 40. let působil jako reklamní ilustrátor pro firmu Baťa. Oblíbil si severní Plzeňsko, kam pravidelně jezdíval na Piplův mlýn, kde vznikla řada jeho oblíbených ilustrací včetně obálky příběhů Rychlých šípů. Po odchodu z Prahy se odstěhoval do Kožlan ke své dceři a zde v roce 1990 zemřel. Řadu let nemohl publikovat, protože jeho komiks o bojovnici Amazoně, který namaloval se Zdeňkem Burianem ukradl jeho spolupracovník, který po své emigraci přimaloval Amazoně přimaloval rudou hvězdu na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce – Octobrianu. Kvůli tomu Konečný-Bimba nemohl řadu let publikovat a upadl téměř do zapomnění.

Zájem o Bimbovu pozapomenutou tvorbu obnovila zejména dvojice velkých výstav v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008, na které nyní navazuje výstava pořádaná Středoškolským klubem v Plzni při Mikulášském gymnáziu, na kterou chceme naše čtenáře pozvat.

Výstavu doplní v úterý 8. ledna 2019 od 17.00 hodin v budově Západočeské galerie v Plzni v Pražské 13 projekce dokumentárního filmu o Bimbovi s následnou besedou s tvůrci filmu – režisérem Ladislavem Moulisem a kurátorem Janem Hosnedlem, který pro zájemce ve čtvrtek 17. 1. 2019 od 17.00 hodin přichystal komentovanou prohlídku.

BIMBA komentovana prohlidka17.1.2019

Akce