Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zažij kraj jako Folklorista

kategorie folklorista header

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči.

V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků. Obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má kraj co nabídnout.

Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině peče velká lahůdka - vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s typickými dudy, místní lidé oblékají chodské kroje, mluví chodským nářečím.

Silná je v kraji tradice výroby keramiky. Květy, vlčí máky, obilí malují na Chodsku ručně na vázy, talířky či hrnečky. V Kolovči na Domažlicku vyrábějí už od konce 18. století tradiční lidovou keramiku v červenohnědé barvě.

Do dávných let sahá i historie sklářství na Šumavě a v Českém lese. Řezbáři a betlémáři, navazující na starou řemeslnou tradici, v současné době působí v Pošumaví a na Šumavě. Jejich mistrovské umění připomíná mechanický betlém vystavovaný v Muzeu Šumavy v Sušici. Věhlasnou slávu kovářů zase dodnes připomíná dění na Vodním hamru v Dobřívi na Rokycansku, který je technickou památkou.

Lidová architektura se zachovala zejména v malých vesničkách. Staré roubenky lze ještě vidět na Šumavě či v Pošumaví nebo ve vískách na Domažlicku např. v Kolovči. S venkovskou lidovou architekturou se ale setkáme i v Plzni, dokladem je selský dvůr U Matoušů v plzeňském Bolevci nebo klasické venkovské domy v Plzni Černicích, Koterově a Božkově. Historickou měšťanskou architekturu můžete obdivovat na domažlickém náměstí lemovaném měšťanskými domy s loubím, v historickém centru Horšovského Týna, Plzně nebo v Úterý na severním Plzeňsku. Skanzen lidové architektury můžete navštívit v Chanovicích na Klatovsku nebo ve Velharticích před hradem.

Lidové tradice připomíná v kraji celá řada muzeí. Muzeum techniky a řemesel v Kolovči se proslavilo mlýnem na přemílání starých bab, v Postřekově si můžete prohlédnout kroje, v Domažlicích je Muzeum Chodska přibližující celou svébytnou oblast, národopisné expozice jsou v Muzeu Dr. Hostaše v Klatovech a Západočeském muzeu v Plzni.

Články

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči.

Historie Chodů

Historie Chodů

Chodové byli svobodní sedláci, kteří měli za úkol vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice.

Chodské nářečí

Chodské nářečí

Chodské nářečí zvané bulačina je velmi specifické. Ačkoliv se mění slovník, nářečí se používá dodnes.

Chodský kroj

Chodský kroj

Chodsko je jedním z mála krajů u nás, kde potkáte člověka v kroji.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť

Již více jak půl století se každý rok v srpnu konají v Domažlicích známé Chodské slavnosti.

Další ...