• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zažij kraj jako Historik

kategorie historik header

V hájovně se narodil první český kastelolog

 V nedávné době spatřily opět světlo světa první díly překladu nejslavnějšího díla české kastelologie devatenáctého století – České hrady, zámky a tvrze, které je věnováno území západních Čech.

Dílo je dodnes velmi ceněno odbornou veřejností nejen pro velké množství kamenorytin zachycujících věrně dobový stav objektů, ale i pro přesný popis hradů a zámků, z nichž mnoho již neexistuje nebo jen ve značně pozměněném stavu. Dílo je zajímavé i množstvím zajímavých pověstí, v češtině dosud nepublikovaných. Autorem je Franz Alexander Heber, který měl k Plzeňskému kraji velmi blízko.

Mezi Jarovem a Hromnicemi na severním Plzeňsku se nachází roubená hájovna Třebekov postavená po polovině 18. století. Leží u stejnojmenné zaniklé vsi plasského kláštera, založené nejpozději ve 13. století. Ve 14. století na jejím místě vznikl klášterní dvůr s tvrzí, jehož relikty zde můžeme spatřit dosud. A právě na zdejší hájovně se 19. července roku 1815 jako jediný syn lesníka Jana Hebera Franz Alexander Heber narodil. Jeho otec brzy umírá a on se s matkou a sourozenci stěhuje do Mýta u Zbiroha. Navštěvuje hlavní školu v Plzni. Pak odchází do Prahy. V roce 1838 se stěhuje do Zbiroha, kde však utrpí úraz (o Božím těle při explozi střelného prachu) a odchází opět do Prahy zcela oddaný myšlence zachytit a popsat všechny hrady a tvrze Čech. To se mu bohužel nepodařilo, protože umírá předčasnou smrtí ve svých 34 letech.

Luděk Krčmář