• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Sládek

Sládek

UŽIJTE SI PLZEŇSKO JAKO SLÁDEK

Sladovna, hvozd, varna, spilka, ležácký sklep … Znalci jistě poznají, že je řeč o pivovaru. A objednáte-li si s přáteli „plzeň“, vědí už úplně všichni. Nechte se však nalákat i na Plzeň skutečnou , kterou díky originálnímu spodně kvašenému ležáku znají lidé všech kontinentů.

Za svou slávu vděčí plzeňské pivo rodáku z bavorského Vilshofenu, Josefu Grollovi, kterého si za nemalý peníz najali plzeňští měšťané památného roku 1842. Ač mistr ve vaření podkvaseného bavorského piva, nový sládek při přípravě první várky pochybil. Protože však byl Josef Groll od přírody umíněný a tvrdohlavý, možná se tak nestalo nedopatřením, ale dokonce záměrně. Plzeňský kronikář k této události poznamenal: „Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“ Lahodný výsledek této osudové náhody nám naštěstí zůstal zachován dodnes.

Plzeňský kraj svojí pivní tradicí žije naplno. Vydáte-li se proto na západ Čech vedeni chutí chmele, je jisté, že vaše dovolená bude patřit k těm nejzábavnějším a nejzajímavějším. Z úcty k tradicím trvajícím stovky let začněte pivovarskými matadory – Plzeňským Prazdrojem, Gambrinusem a Chodovarem. Na další cestě za pivním dobrodružstvím již nepodceňte pečlivé plánování. Po celém kraji najdete rozesety desítky minipivovarů, které si zakládají na vlastních recepturách a nabídku pravidelně oživují limitovanými várkami sezónních speciálů. Byla by škoda kterýkoli z nich vynechat, protože co pivovar, to sládek s jinou chutí a fantazií.

Budete-li chtít svoji pouť za pěnivým mokem stylově oživit, nevynechejte vyhlášené plzeňské Pivovarské muzeum spojené s historickým podzemím a naberte síly v pivních lázních. Většina pivovarů navíc provozuje i vlastní restaurace, takže můžete degustace místních piv spojit s ochutnávkou regionálních specialit. A hledáte-li důvod, proč se na Plzeňsko pravidelně vracet, poznačte si v kalendáři termíny všech pivních slavností a beerfestů.

Na zdraví a pohodovou dovolenou!

Články

Pojďte ochutnat

Pojďte ochutnat

Mňam, pojďte s námi ochutnat speciality Plzeňského kraje! Objevte atmosféru pivnic s výtečnou gastronomií, poznejte delikatesy ze Šumavy i Chodska. Vyhlášené chodské koláče i křimické zelí, špekové a jiné knedlíky, sladké dobroty, to vše můžete ochutnat v tomto regionu.

Sládek

Sládek

UŽIJTE SI PLZEŇSKO JAKO SLÁDEK

Sladovna, hvozd, varna, spilka, ležácký sklep … Znalci jistě poznají, že je řeč o pivovaru. A objednáte-li si s přáteli „plzeň“, vědí už úplně všichni. Nechte se však nalákat i na Plzeň skutečnou , kterou díky originálnímu spodně kvašenému ležáku znají lidé všech kontinentů.

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Pivovar Plzeňský Prazdroj, rodiště světoznámého ležáku Pilsner Urquell, je největším pivovarem v České republice. Pivo se v Plzni vaří takřka od jejího založení. Samotný Plzeňský Prazdroj založili a postavili společnými silami právováreční měšťané v roce 1842.

DEPO Street Food Market

DEPO Street Food Market

Oblíbený festival pouličního jídla DEPO Street Food Market pravidelně plní areál lákavými vůněmi lahůdek z bister a food trucků s rychlým a chutným jídlem.

Z barokní kuchařky: Kapoun s citrónovou omáčkou

Z barokní kuchařky: Kapoun s citrónovou omáčkou

Kapoun může být jak vykastrovaný kohout, tak i vykastrovaný samec králíka.  V obou případech jde o jemné a lahodné maso. Kapouni byli v době baroka velmi oblíbenou potravinou.

Další ...