Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zažij kraj jako Milovník kultury

kategorie milovnik kultury header

Ponořte se do tajemné historie

Klatovy

Kulturní dědictví našich předků stále žije prostřednictvím dochovaných památek. Historické objekty najdete téměř všude, v Plzni a dalších městech, v malých vesničkách i na opuštěných místech.

Plzeňskému centru vévodí gotická katedrála Sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách. Židovskou kulturu připomíná zrekonstruovaná Stará synagoga a také Velká synagoga, která je největší v Čechách a čtvrtá největší na světě. Doslova klenotem renesance je pak plzeňská radnice, v novorenesančním stylu byla postavena nádherná budova Divadla J.K.Tyla. Turisty láká Plzeňské historické podzemí. Při procházce labyrintem chodeb, sklepů a studní ze 14. století poodhalíte tajemství města i života obyvatel ve středověku. Návštěvníkům se otevírají i unikátní zrekonstruované interiéry, které v Plzni pro bohaté občany navrhl světově uznávaný architekt Adolf Loos.

Na jižním Plzeňsku narazíte hned na dva barokní skvosty. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera a kostel sv. Víta v Dobřanech s unikátním dvoustranným oltářem. Rotundu sv. Petra a Pavla, nejstarší dochovanou církevních památku v Plzeňském kraji, najdete ve Starém Plzenci. V Chotěšově se nachází bývalý klášter premonstrátek z 13. století, u Nepomuku někdejší šternberský zámek Zelená Hora, kde byl v roce 1817 nalezen Rukopis zelenohorský.

Za návštěvu na severním Plzeňsku stojí cisterciánský klášter z roku 1144 ve městě Plasy vystavěný na zcela ojedinělém vodním základu, při jehož stavbě bylo použito více než pět tisíc dubových pilotů a jeho probošství Mariánská Týnice. Tam dnes sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska.

Barokní lékárna U bílého jednorožce, unikátní katakomby, majestátní jezuitský kostel a další památky jsou chloubou královského města Klatovy.

Druhou největší jízdárnu ve střední Evropě můžete navštívit ve Světcích na Tachovsku. Vrcholným dílem stavitele Jana Blažeje Santiniho je přestavba kláštera Kladruby, který můžete navštívit nedaleko Stříbra. Nový konvent kladrubského kláštera je z rukou neméně slavného stavitele - Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Články

Ponořte se do tajemné historie

Ponořte se do tajemné historie

Kulturní dědictví našich předků stále žije prostřednictvím dochovaných památek. Historické objekty najdete téměř všude, v Plzni a dalších městech, v malých vesničkách i na opuštěných místech.

Letní hudební festival Dveře jízdárny dokořán 2019

Letní hudební festival Dveře jízdárny dokořán 2019

Festival je složen z 5 koncertů připravovaných do prostor Národní kulturní památky -  jízdárny ve Světcích.

Romantické hrady a zámky

Romantické hrady a zámky

Chcete se cítit jako v pohádce? Nakouknout do života královských a šlechtických rodin? Objevit kouzlo míst, kde se točily nejznámější české pohádky? Poznejte krásné romantické hrady, honosné zámky a tajemné zříceniny v Plzeňském kraji. Odhalte úžasná místa, která dýchají historií.

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Objevte živé tradice - svébytné Chodsko

Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči.

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Další ...