Plzeňský kraj by tímto rád představil unikátní projekt spolufinancovaný z dotačního programu na podporu rozvoje venkovského cestovního ruchu.
Na myšlenku zhotovit orloj přivedl v květnu roku 2014 svého kolegu a žáka Zdeňka Landu hodinář Josef Matoušek. Po 3,5 leté každodenní práci pana Landy, za finanční podpory Plzeňského kraje formou dotace ve výši 80 tis. Kč, za značné spolupráce města Železná Ruda, zajišťující např. železobetonové základy, ostění, kamenné pochozí plochy a za pomoci obyvatel Hojsovy Stráže, byl v listopadu 2017 slavnostně zprovozněn unikátní první šumavský orloj. Za přítomnosti na 250 nedočkavých návštěvníků byly představeny jednotlivé části a funkce orloje.
Součástí orloje je stroj se čtyřiadvacetihodinovým číselníkem, otočnými kruhy a rafijemi, které kromě středního slunečního času ukazují i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňují pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, aktuální fázi Měsíce, dny uplynulé od novu a vzájemné aspekty Slunce a Měsíce. Dále bicí stroj odbíjející každé poledne prvních osm tónů české státní hymny a po jejich doznění 12x na zvon zazvoní Smrt. Velkou jedinečností, kterou na jiných orlojích většinou nenaleznete, je stroj pohánějící otočnou mapu hvězdné oblohy a takzvanou dračí rafiji predikující zatmění Slunce a Měsíce nikoliv pro danou oblast, ale pro kterékoliv místo na Zemi. Tento stroj zároveň pohání ručičky dvou menších číselníků ukazujících časy východů a západů Slunce v daný den. I přes složitý popis a funkčnost všech zmíněných vlastností orloje dle slov pana Landy mu však největší práci dala pohyblivá postava poustevníka Sv. Vintíře.