Například Muzeum techniky a řemesel v Kolovči nabízí tradiční řemesla a živnosti, Muzeum historických motocyklů a hraček v Kašperských Horách se pyšní mnohdy jedinými dochovanými exempláři historických motocyklů a bicyklů na světě. Pro tatínky s dětmi bude jistě zajímavostí také Muzeum ve Strašicích s vojenskou tematikou či Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech, kde je ke zhlédnutí na 150 kusů vojenské techniky. Pohybovat opravdovými loutkami si děti mohou zkusit v Muzeu loutek v Plzni, které navazuje na tradici loutkářství u nás.
Nejen pro rodiny s dětmi se jako báječný tip nabízí návštěva aquaparků, zoo, zoologických parků a farem, sportovní centra, pro milovníky koní je zde široká nabídka agroturistiky. Krásy kraje lze poznávat nejen z koňského hřbetu, ale i na kole po cyklotrasách, na in-linech, v zimním období v horských oblastech i na lyžích.
Za poznáním se vydejme po naučných stezkách. Naučná stezka „Stará Plzeň a kupci“ ve Starém Plzenci představuje, jak se kdysi žilo na Plzeňsku. „Farmářská stezka“ v Újezdu nade Mží končí na minifarmě, kde si příchozí mohou pohladit domácí zvířátka a povozit se na ponících. „stezka strážců hranice“ prochází územím šumavské přírody nedaleko Kašperských Hor a poodkrývá historii pevnostního opevnění, obraně pohraniční oblasti, životě lidí v pohraničí nebo pašeráctví na Šumavě. Unikátním projektem naučných stezek je „Sušická pavučina“. Jedná se o síť několika pěších stezek a hipostezek, které jsou dlouhé celkem 20 kilometrů. Další zajímavou lokalitou je Archeopark v Prášilech, zaměřený na rekonstrukci života Keltů nebo Národní geopark GeoLoci, který je v rámci celé České republiky zcela unikátní a propojuje zajímavosti neživé přírody s šetrností cestovního ruchu.
Vydejte se za zážitky křížem krážem Plzeňským krajem!