• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Vezměte běžky, lyže, prkno, brusle, sáňky a jedeme! Co vás čeká v zimě v Plzeňském kraji? Parádní lyžovačky na šumavských svazích, běžecké lyžování v upravených stopách procházejících úchvatnou krajinou, snowboarding, skitouring, výlety na sněžnicích apod.

Zima je krásná hlavně na Šumavě. Zasněžená krajina vybízí k zimním toulkám poklidnou přírodou. Stovky kilometrů běžeckých tratí uspokojí i náročného běžkaře. Tzv. Šumavská magistrála propojuje Šumavu od Železné Rudy dokonce až k jihočeskému Lipnu. V létě stačí vyměnit běžky za kolo, tuto pozoruhodnou trasu si vychutnáte po celý rok.

Milovníci běžeckého lyžování mohou vyrazit ale i do Českého lesa na Domažlicko. Vhodná je tato panenská krajina hlavně pro vyznavače klidného lyžování. Nejezdí sem tolik lyžařů jako na Šumavu, a tak tu mají běžkaři doslova ráj. Běžecké tratě vedou v okolí Čerchova a dostanete se po nich až k našim německým sousedům. Klidné výlety na běžkách můžete podnikat také v Brdech na Rokycansku.

Na Šumavě si přijdou na své vyznavači sjezdovek i snowboardů. Vybírat můžete z desítek lyžařských areálů. Na vrchol hory Špičák ležící ve výšce 1202 metrů vede čtyřsedačková lanovka. Ta za hodinu vyveze téměř dva a půl tisíce lyžařů. Díky parádnímu snowparku si tu zařádí i milovníci snowboardingu. Na Špičáku funguje nejstarší lyžařská škola na Šumavě, pro malé začátečníky jsou tu výborné podmínky. Vstříc vycházejí areály i rodinám s dětmi. Samoty, Nad nádražím, Belveder na Železné Rudě, lyžovačka v Kašperských Horách a na dalších místech, je jen na vás, jaký areál si vyberete. Nabídka je obrovská.

Na Šumavu proniklo v posledních letech i nové vysokohorské lyžování tzv. skitouring. Horská služba vytyčila na Železnorudsku několik skitouringových tras. Vydat se tak můžete na náročný výstup na Špičák nebo odpočinkovou skitouringovou trasu přes Čertovo jezero.

Šumavu v zimních měsících nemusíte zdolávat jen na lyžích. Velké množství zimních cest lze absolvovat pěšky nebo s dětmi na bobech. Horský terén můžete prozkoumávat třeba na sněžnicích, a to i s průvodcem. Výlety na sněžnicích každoročně pro turisty připravuje například správa Národního parku Šumava.

K oblíbeným zimním sportům patří i bruslení. Ledové plochy se v zimní sezóně otevírají pravidelně bruslařům. V Plzni najdete hned dva kryté stadiony. Nová moderní ledová plocha byla vybudována i v Třemošné nedaleko Plzně. Zimní stadiony jsou v každém větším městě např. v Klatovech, Rokycanech, Tachově a v Sušici.