• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Splouvání Vydra a Otavy

Splouvání Vydra a Otavy

Jeden z nejsilnějších zážitků při poznávání Šumavy si můžete odnést ze splouvání horských řek na území samotného národního parku. Pro tuto sportovní aktivitu jsou kromě horního toku Vltavy zprovozněny ještě dva úseky na Vydře, resp. Otavě.

Při dodržení všech podmínek, které vyplývají z ochrany cenné přírody, se vám šumavské krásy přiblíží ve zcela mimořádné perspektivě.

Řeka Vydra protéká úzkým kaňonovitým údolím, které vyhloubila eroze. Úsek toku z Modravy do Antýglu bývá splavný o víkendových dnech od 15. března do konce května (8.00–18.00 hod.) a využít ho mohou pouze kánoe a kajaky. Pro splutí koryta posetého velkými balvany je nezbytný dostatečný stav vody. Poté se vodáci setkají s rychlým peřejnatým tokem a velkým spádem. Výlet je tedy vhodný jen pro zkušené vodáky s dobrou výzbrojí a výstrojí. K pravidlům pobytu na řece

v národním parku patří, že nastupovat či opouštět loď lze pouze na vyznačených místech. Nástupní místo pro splutí Vydry je na parkovišti v Modravě, na soutoku Modravského a Roklanského potoka. Pro zastávku k odpočinku můžete využít stanoviště u hradlového mostu, kterému se také říká rechle.

Zde pod bývalou osadou Vchynice-Tetov začíná Vchynicko-tetovský kanál, který se kdysi využíval pro plavení dřeva ze schwarzenberských lesů. Most se soustavou tyčí zachytával plavené dřevo, které se odklánělo na kanál, a zároveň přes něj vedla cesta z Rokyty do Modravy. Vodákům je zakázáno na kanál vjíždět. Jejich cesta pokračuje k Antýglu, kde končí v kempu na pravém břehu před lávkou pro pěší. Nesplavný je následný úsek Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou, který je zahrnut do I. zóny národního parku.

U Čeňkovy Pily se stýkají vody Vydry a Křemelné, a tak vzniká říční tok nazývaný dále Otava. Na vodácký úsek uvnitř národního parku do Rejštejna by se měli vydávat pouze vodáci, kteří již mají zkušenosti s ovládáním lodi a nejsou úplnými začátečníky. Tok je splavný od 15. března do konce října (8.00–20.00 hod.) a není zde již přikázán určitý druh použitého plavidla. Ani tady se však nesmí svévolně vystupovat zejména na levý břeh, protože řeka tvoří hranici I. zóny národního parku. Nástupní místo se nachází přímo na soutoku a zhruba po 2 km se objeví Paulina louka. V malebné zátočině, kde se kdysi vázaly vory, je dnes skautská základna a zároveň jednoduché veřejné tábořiště. Lze tu postavit stan a rozdělat oheň, k dispozici je suché WC a umývárna. Výstupním místem úseku v národním parku je soutok Otavy s Losenicí v Rejštejně. Za městem už řeka protéká chráněnou krajinnou oblastí, kde její splouvání nepodléhá regulaci. I tady by ale všichni návštěvníci měli dodržovat zásady šetrného zacházení s přírodou.

Modrava – Antýgl; Čeňkova Pila – Rejštejn

Start: Modrava

Cíl: Rejštejn

Délka: 9,9 km, cca 2 hod.

Charakter trasy: oba úseky jsou vzhledem k rychlosti toku a charakteru řečiště určeny zkušeným vodákům; obtížnost: Vydra – WW III, Otava – WWW II–III

Články

Užijte si léto

Užijte si léto

Léto v Plzeňském kraji, to je parádní koupání a moře zábavy. Aquaparky, bazény, přírodní koupaliště, beach volejbal, sjíždění řek a další letní radovánky. Kde strávit parní letní den? Míst pro letní pohodu jsou v Plzeňském kraji stovky.

Sportujte, bavte se

Sportujte, bavte se

Sportujete? Máte rádi adrenalin, nevšední zážitky? Bavíte se rádi? Pak jste tady správně. Plzeňský kraj nabízí nepřeberné množství zábavy. Pro golfisty jsou tu golfová hřiště, pro vyznavače odvážné zábavy adrenalinové parky, sportu chtivý návštěvníci ocení moderní sportovní areály. A na své si přijdou i vyznavači projížděk na koni.

Bikepark Špičák

Bikepark Špičák

Vydejte se na Špičák, vychutnejte si jízdu z kopce plnou adrenalinu.

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Vezměte běžky, lyže, prkno, brusle, sáňky a jedeme! Co vás čeká v zimě v Plzeňském kraji? Parádní lyžovačky na šumavských svazích, běžecké lyžování v upravených stopách procházejících úchvatnou krajinou, snowboarding, skitouring, výlety na sněžnicích apod.

V nejsevernější části Českého lesa

V nejsevernější části Českého lesa

Vybraná výletní trasa prochází nejzazším výběžkem chráněné krajinné oblasti Český les a přilehlou oblastí Severního Hornofalckého lesa.

Splouvání Vydra a Otavy

Splouvání Vydra a Otavy

Jeden z nejsilnějších zážitků při poznávání Šumavy si můžete odnést ze splouvání horských řek na území samotného národního parku. Pro tuto sportovní aktivitu jsou kromě horního toku Vltavy zprovozněny ještě dva úseky na Vydře, resp. Otavě.

Šumavské pláně

Šumavské pláně

Lákavým terénem pro cyklisty je nepochybně okolí Kvildy s pláněmi, které vytvářejí rozsáhlou plochu v nadmořské výšce kolem 1 000 m. Mírně zvlněný povrch, z něhož vyrůstají oblé horské vrcholy, slibuje kromě příjemné fyzické námahy také estetický zážitek ze zdejší krajiny.

Strážný - Zadní Zvonková

Strážný - Zadní Zvonková

Další běžkařský výlet, plánovaný jako celodenní, lze považovat za poslední úsek Šumavské magistrály. Lyžaře provází jižní částí pohoří a seznamuje je s krajinou podél Teplé a Studené Vltavy až k horní části vodní nádrže Lipno.

Krajský cyklo

Krajský cyklo "Fanatik"

22.6.2019  Fanatik - cyklistická dálková jízda Plzeňským krajem. Baví vás cyklistika a zdolávání výzev? Chcete zkusit ujet trať, kterou jste ještě nezdolali? Pak je tady „Fanatik“, ojedinělá akce svého druhu v Čechách.

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Po celý rok, v zimě i v létě, a za každého počasí můžete poznávat Plzeňský kraj. Zda na kole, pěšky s hůlkami či bez hůlek, je jen na vás. Turistických tras a cyklostezek jsou tu tisíce kilometrů.

Prášily - Modrava

Prášily - Modrava

Zimní Šumava je ideální oblastí pro milovníky lyžování. Funguje zde několik dobře vybavených lyžařských areálů a k dispozici jsou desítky kilometrů udržovaných běžeckých stop.

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Neseďme doma, tyto měsíce přímo vybízejí k zimním radovánkám. Vydejme se užít si zimu do Plzeňského kraje do hor na Šumavu.

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Další ...