• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zažij kraj jako Sportovec

kategorie sportovec header

V nejsevernější části Českého lesa

V nejsevernější části Českého lesa

Vybraná výletní trasa prochází nejzazším výběžkem chráněné krajinné oblasti Český les a přilehlou oblastí Severního Hornofalckého lesa.

V krajině jako stvořené pro cyklistické projížďky se nacházejí zajímavá svědectví o tradičních způsobech obživy, řemeslné dovednosti a technické zručnosti zdejších obyvatel. Navazující síť cyklostezek nebo projekt středověkého skanzenu potom dokládají snahu o rozvíjení přátelských vztahů obou příhraničních oblastí, které mají dobré předpoklady pro šetrný turistický ruch.

Krátký prolog výletu v délce asi 2 km vede z Chodové Plané pohodlně po cyklostezce, vybudované vedle hlavní silnice, do Plané. Starobylé městečko určitě stojí za zastavení, k jeho prohlídce lákají četné stavební památky, Hornické muzeum nebo stoletá rozhledna Bohušův vrch. Dál se pokračuje po cyklotrase č. 2138, která směřuje do Tachova, a v Nahém Újezdci odbočíme doprava na trasu č. 2169. Střídavě po zpevněných cestách a okresních silnicích se přes Březí a Ctiboř dostanete do Halže, rozlehlé obce na mírném návrší. Po dalších zhruba 4 km se objeví její osada Branka s rekreační nabídkou. Na řece Mži se tu nachází Olšový rybník s možností koupání, k dispozici je i penzion a restaurace. Okolím obce vede cykloturistická naučná stezka Branka (15 km), jejíž úvodní část vás zalesněným terénem přivede k hraničnímu přechodu Pavlův Studenec. Do stejného místa však lze pokračovat se značením cyklotrasy č. 2169 po silnici, která vede do bavorského Bärnau. Hornofalcké městečko (www.baernau.de) proslulo výrobou perleťových knoflíků, s jejíž historií se můžete seznámit v místním tematicky zaměřeném muzeu. Různými akcemi se také připomíná sepětí města s odkazem Jana Husa, kterému se zde dostalo přátelského přijetí při jeho cestě na kostnický koncil. Velkou atrakcí je historický park, budovaný ve spolupráci s městem Tachov. Podle archeologických nálezů se zde pomocí originálních materiálů a technik rekonstruuje středověké osídlení z doby od 8. do 13. století. Návštěvník zde v unikátním prostředí prochází raným slovanským sídlištěm, spatří pozdější hrad na pahorku s kostelem a vesnici vrcholného středověku, která představuje pokrok stavebního umění (www.historicky-park.cz). Výlet může dál pokračovat do okresního města – po značené cyklotrase přijedete do Liebensteinu, odkud už vás povede cyklostezka zbudovaná na drážní cestě bývalé lokální železnice (Bärnau – Wiesau). Cíl našeho putování – Tirschenreuth – je centrem rybniční oblasti, a proto se zde nachází muzeum, které mapuje více než tisíciletou historii rybníkářství a rybářství v tomto kraji (www.stadt-tirschenreuth.de).

Chodová Planá – Planá – Halže – Bärnau – Tirschenreuth

Start: Chodová Planá

Cíl: Tirschenreuth

Délka: 45 km

Charakter trasy: středně dlouhá trasa převážně po silnicích, s významnějším stoupáním jen do hraničního sedla pod Studeneckým vrchem

Články

Užijte si léto

Užijte si léto

Léto v Plzeňském kraji, to je parádní koupání a moře zábavy. Aquaparky, bazény, přírodní koupaliště, beach volejbal, sjíždění řek a další letní radovánky. Kde strávit parní letní den? Míst pro letní pohodu jsou v Plzeňském kraji stovky.

Sportujte, bavte se

Sportujte, bavte se

Sportujete? Máte rádi adrenalin, nevšední zážitky? Bavíte se rádi? Pak jste tady správně. Plzeňský kraj nabízí nepřeberné množství zábavy. Pro golfisty jsou tu golfová hřiště, pro vyznavače odvážné zábavy adrenalinové parky, sportu chtivý návštěvníci ocení moderní sportovní areály. A na své si přijdou i vyznavači projížděk na koni.

Bikepark Špičák

Bikepark Špičák

Vydejte se na Špičák, vychutnejte si jízdu z kopce plnou adrenalinu.

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Parádní lyžovačky, běžecké tratě i bruslení

Vezměte běžky, lyže, prkno, brusle, sáňky a jedeme! Co vás čeká v zimě v Plzeňském kraji? Parádní lyžovačky na šumavských svazích, běžecké lyžování v upravených stopách procházejících úchvatnou krajinou, snowboarding, skitouring, výlety na sněžnicích apod.

V nejsevernější části Českého lesa

V nejsevernější části Českého lesa

Vybraná výletní trasa prochází nejzazším výběžkem chráněné krajinné oblasti Český les a přilehlou oblastí Severního Hornofalckého lesa.

Splouvání Vydra a Otavy

Splouvání Vydra a Otavy

Jeden z nejsilnějších zážitků při poznávání Šumavy si můžete odnést ze splouvání horských řek na území samotného národního parku. Pro tuto sportovní aktivitu jsou kromě horního toku Vltavy zprovozněny ještě dva úseky na Vydře, resp. Otavě.

Šumavské pláně

Šumavské pláně

Lákavým terénem pro cyklisty je nepochybně okolí Kvildy s pláněmi, které vytvářejí rozsáhlou plochu v nadmořské výšce kolem 1 000 m. Mírně zvlněný povrch, z něhož vyrůstají oblé horské vrcholy, slibuje kromě příjemné fyzické námahy také estetický zážitek ze zdejší krajiny.

Strážný - Zadní Zvonková

Strážný - Zadní Zvonková

Další běžkařský výlet, plánovaný jako celodenní, lze považovat za poslední úsek Šumavské magistrály. Lyžaře provází jižní částí pohoří a seznamuje je s krajinou podél Teplé a Studené Vltavy až k horní části vodní nádrže Lipno.

Krajský cyklo

Krajský cyklo "Fanatik"

22.6.2019  Fanatik - cyklistická dálková jízda Plzeňským krajem. Baví vás cyklistika a zdolávání výzev? Chcete zkusit ujet trať, kterou jste ještě nezdolali? Pak je tady „Fanatik“, ojedinělá akce svého druhu v Čechách.

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Po celý rok, v zimě i v létě, a za každého počasí můžete poznávat Plzeňský kraj. Zda na kole, pěšky s hůlkami či bez hůlek, je jen na vás. Turistických tras a cyklostezek jsou tu tisíce kilometrů.

Prášily - Modrava

Prášily - Modrava

Zimní Šumava je ideální oblastí pro milovníky lyžování. Funguje zde několik dobře vybavených lyžařských areálů a k dispozici jsou desítky kilometrů udržovaných běžeckých stop.

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Neseďme doma, tyto měsíce přímo vybízejí k zimním radovánkám. Vydejme se užít si zimu do Plzeňského kraje do hor na Šumavu.

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Další ...