• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zažij kraj jako Technik

kategorie technik header

První šumavská vodní elektrárna v Čachrově

Vše se započalo díky místnímu faráři a zároveň poslanci zemského sněmu, který inicioval založení Hospodářského družstva a okolí.

V Čachrově bylo totiž na přelomu 19. a 20. století nutno vyřešit nepříznivou situaci místních hospodářů a zároveň i nedostatek vody v obci. Na radu Křižíkovy firmy zakoupili starý zchátralý mlýn v údolí pod obcí. Později však mlýn vyhořel. Při následné obnově byla družstvem vystavěna nová mlýnice, která byla vybavena také vodní elektrárnou. Psal se rok 1902 a na Šumavě začal provoz první zdejší vodní elektrárny. A nejen to. Zároveň se jednalo o jednu z prvních družstevních elektráren v Čechách, ale i celém Rakousku Uhersku. Od výše zmíněné elektrotechnické karlínské firmy František Křižík, která tuto zakázku brala spíše jako propagaci elektrizace, získal mlýn dynamo na výrobu elektrické energie. Využit tak byl celý výkon zdejší Francisovy turbiny, která s vysokým přesahem stačila nejen na pohon zdejších mlýnských strojů. Ve dne tak elektřina poháněla motory zemědělských strojů a čerpadlo obecního vodovodu a večer celou obec osvětlovala. Takto se před sto lety v Čechách rozbíhala elektrifikace venkova.

Husitské hnutí

Husitské hnutí

Plzeňský kraj zůstane navždy spojen se slavnými husitskými bitvami u Tachova a Domažlic i prvním historicky doloženým použitím vozové hradby v bitvě u Nekmíře. Samotná Plzeň navíc právě husitům vděčí za velblouda ve svém znaku.

Třicetiletá válka

Třicetiletá válka

Do krvavého konfliktu byly díky církevním rozbrojům vtaženy země celé Evropy. Válka neblaze zasáhla i Plzeň, kterou obléhala a následně úspěšně dobyla vojska pod velením generála Mansfelda.

20. století

20. století

Plzeňský kraj hrál v historii 20. století výjimečnou roli, a to díky své poloze i strategickým strojírenským podnikům, které patřily ke světové špičce. A právě zde, na linii západních hranic se odehrávaly důležité momenty našeho boje za svobodu.

Slavnosti svobody

Slavnosti svobody

Vyvalte sudy! Květnové Slavnosti svobody si nemůžete nechat ujít. Pouze na Plzeňsku si můžete během oslav konce války vybírat z desítek akcí - vychutnat konvoj historických vozidel, obdivovat dobovou módu i prožít den v americkém vojenském kempu.

Články

První šumavská vodní elektrárna v Čachrově

První šumavská vodní elektrárna v Čachrově

Vše se započalo díky místnímu faráři a zároveň poslanci zemského sněmu, který inicioval založení Hospodářského družstva a okolí.

Tunel pod Špičáckým sedlem

Tunel pod Špičáckým sedlem

Každý, kdo se alespoň jednou projel vlakem z Klatov do Železné Rudy či Špičáku (třeba si zalyžovat), zažil takovou malou návštěvu jedné z nejvýznamnějších technických památek Plzeňského kraje.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Most v Bělé nad Radbuzou

Most v Bělé nad Radbuzou

 Nejvýznamnější památkou malého městečka Bělá nad Radbuzou v Českém lese je bývalý silniční most přes řeku Radbuzu. Pro svůj význam se dostal most i do znaku města.

„Pravěk“ Škodových závodů

„Pravěk“ Škodových závodů

Sedlec u Starého Plzence se nachází v historickém železářském regionu.

Bašta - černé uhlí přímo na povrchu

Bašta - černé uhlí přímo na povrchu

Historie těžby uhlí v radnické pánvi začala v roce 1545. Uhlí zde bylo rozsáhle dobýváno již před třicetiletou válkou.

Vodní elektrárna Čeňkova pila

Vodní elektrárna Čeňkova pila

Národní technická památka uprostřed Šumavské přírody? To je návštěvníky oblíbená vodní elektrárna Čeňkova pila, jejíž zachovalý interiér je přístupný v rámci prohlídky s průvodcem.

Vodní elektrárna Vydra

Vodní elektrárna Vydra

Vodní elektrárna Vydra v sousedství další významné technické památky Čeňkovi pily hostí velmi zajímavou expozici „Šumavské energie“. Sama o sobě je ale také významnou technickou památkou.

Hamr v Dobřívi

Hamr v Dobřívi

Podbrdsko bylo do poloviny 19. stol. nejvýznamnějším producentem železa v českých zemích. V Dobřívu se železo vyrábělo a zpracovávalo od počátku 16. do poloviny 20. století.

Barokní mlýn pod Krašovem

Barokní mlýn pod Krašovem

Pod pojmem významné barokní památky si představujeme honosné zámky a kostely. V Plzeňském kraji se však zachoval i vodní barokní mlýn.

Muzeum techniky a řemesel Koloveč

Muzeum techniky a řemesel Koloveč

Muzeum techniky a řemesel  s výstavní plochou 1000 m2 a více než 7500 exponáty patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku.

Hvězdárna Rokycany

Hvězdárna Rokycany

Hvězdárnu najdete na Oseckém kopci na severním okraji města Rokycany.

Další ...