• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Zdejší kopcovitou krajinu pokrývají lesy, pole a pastviny, doplňované malebnými vískami. Lidé zde mluví výrazným dialektem, který však není nesrozumitelný. Především v neděli, ale i jindy zde potkáte ženy v krojích, v restauracích vám uvaří místní jídlo. Nejslavnějším zdejším rodákem je spisovatel Jindřich Šimon Baar, který esenci života na Chodsku věrně zachytil ve svém díle. A kdo by neznal příběh o statečném bojovníkovi za chodská privilegia Kozinovi a proradném Lomikarovi?

Výlet začíná v Klenčí pod Čerchovem, které určitě stojí za důkladnější prohlídku. Povede vás stezka se zeleným značením, pojmenovaná po J. Š. Baarovi. Po necelých 3 km vystoupáte na

místo zvané Výhledy. U silnice spojující Domažlice s hraničním přechodem Lísková tu stojí impozantní Baarův pomník. Vytvořil ho roku 1933 proslulý sochař Ladislav Šaloun a v duchu označení místa se od něj nabízejí nádherné výhledy na chodský kraj. Modrá značka vás přivede do Capartic a dál budete pokračovat po červeně značené lesní cestě znovu asi 4 km na rozcestí Horizontálka pod Čerchovem. Vrcholový výstup po modré značce vyžaduje značné úsilí, v posledním úseku budete muset zdolat převýšení přes 200 m. Odměnou vám bude nejvyšší vrchol Českého lesa, který dosahuje nadmořské výšky 1 041 m. Na Čerchově stojí od roku 1905 kamenná rozhledna, vysoká 19 m, která však byla dlouhá desetiletí nepřístupná kvůli armádnímu záboru hory. V sedmdesátých letech zde vyrostla ještě 30 m vysoká radarová věž, která spolu s dalšími vojenskými objekty dotváří pozoruhodnou siluetu vrcholu. Ten obklopují hluboké lesní porosty přírodní rezervace Čerchovské hvozdy, kudy se budete vracet spolu s modrou značkou. Přivede vás do obce Pec, obklopené lesy, na kterých byla dříve závislá obživa místních lidí. Proto zde uvidíte originální dřevorubeckou kapli sv. Prokopa z počátku 20. století nebo můžete navštívit Dřevorubecké muzeum, mapující historii vsi. Potom už vás určitě nezaskočí ani Dřevorubecké slavnosti, pořádané vždy na začátku července. Lesem po zelené značce přijdete ke státní silnici a zároveň k obci Babylon s rekreačním areálem. V letovisku je velký rybník s plážemi a nabízejí se tu různé druhy ubytování od hotelů až po kemp.

Žlutá turistická značka vás zavede do Trhanova. Nachází se zde zámek, původně barokní letní sídlo, které nechal v letech 1676–1677 postavit Wolf Maxmilián Lammingen, řečený Lomikar. V současnosti má empírovou podobu a připomíná boje Chodů s místní vrchností na konci 17. století, stejně jako sousední lipová alej, zvaná Lomikarova. V zámku, který je účelově využit, se narodil Josef Thomayer, známý pražský lékař a literát. Ten nechal ve městě v roce 1908 postavit novorenesanční budovu chudobince, jejíž návrh vypracoval Antonín Wiehl. Z Trhanova se můžete vrátit do Klenčí vlakem.

Klenčí pod Čerchovem – Čerchov – Pec – Babylon – Trhanov

Start: Klenčí pod Čerchovem

Cíl: Chodov

Délka: 17 km

Charakter trasy: středně náročný pochod s těžkým vrcholovým výstupem

Články

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Příhraniční naučná stezka

Příhraniční naučná stezka

Kdo by neslyšel o Rozvadově, nejznámějším hraničním přechodu mezi Českem a Německem. Odpradávna tudy vede mezinárodní cesta, a tak se zde již od roku 1613 datuje tradice celního úřadu.

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Šumavská hipostezka

Šumavská hipostezka

Poznávat Šumavu putováním na kole po cyklostezkách už je docela běžná věc, kterou si oblíbilo mnoho turistů. V poslední době se ale postupně rozvíjí další způsob, jakým mohou návštěvníci objevovat kouzlo hor – jízda na koni.

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Místy téměř nedotčená znovu probouzející se příroda, nádherné až ohlušující ticho, vůně lesa, zpěv ptactva, sluncem zalitý den a my jsme přímo uprostřed celé té krásy.

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Chudenice a okolí

Chudenice a okolí

Máte-li rádi lidové pověsti, zajeďte se podívat do Chudenic na věž Bolfánek. U vstupu stojí kaplička a v ní schody vedoucí ke skále s puklinou. Pověst praví, že má skála léčivé účinky a že pokud puklinou projde těhotná žena, otevře se cesta pro pekelné síly.

Rozhledna Šťastná věž

Rozhledna Šťastná věž

Spálené Poříčí má novou atrakci - rozhlednu Šťastná věž

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Rada národních geoparků České republiky schválila nový národní geopark Barrandien.

Další ...

Akce

Organizace destinačního managementu (DMO)

Plzeňský kraj podporuje vznik a činnost oblastních a lokálních organizací destinačního managementu (DMO) na svém území.