• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Následující kilometry totiž strávíte na hřebenové cestě s pěknými výhledy a dalšími zajímavými vrcholy.

Trasa začíná v Železné Rudě u barokního kostela Panny Marie s nápadnou cibulovitou kupolí, který byl postaven v letech 1729–1732. Netradiční je také jeho půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy. Povede vás modrá turistická značka, která směřuje nejprve na kopec Belveder. Stojí zde stejnojmenný horský hotel, kde byla před několika lety obnovena tradice výroby železnorudského piva. Na obou stranách kopce se nacházejí sportovní areály, které kromě tratí pro sjezdové lyžování nabízejí také různé letní aktivity včetně lanového centra či slalomu nemotorizovaných kár. Cesta dál stoupá na turistické rozcestí Hofmanky, kde také najdete přestupní stanici sedačkové lanovky. Pokud by někdo takto záhy potřeboval odpočinek, může se na vrchol Pancíře dopravit právě tímto způsobem. Ti zdatnější absolvují i závěrečné převýšení pěšky po modré značce. Pancíř dosahuje nadmořské výšky 1 214 m a na jeho vrcholu stojí turistická chata s rozhlednou z roku 1923. Věž má vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 m a umožňuje přehlédnout západní část Šumavy s nejvyšší horou Velký Javor na německé straně. Ze Špičáckého sedla sem vede silnice, takže Pancíř patří mezi nejvyšší šumavské vrchy přístupné také cyklistům. Z Pancíře vás povede červená značka příjemnou procházkou kolem vrchu Habr (1 203 m) na

nedaleký Můstek. Po celou dobu se vám budou otevírat nádherné výhledy na celý Královský hvozd s dominujícím dvojvrcholem Ostrého nebo do údolí Úhlavy s vodní nádrží. Můstek vystupuje do nadmořské výšky 1 234 m, a je tedy nejvyšším bodem tohoto hřebene. Až do roku 1995 zde stávala klasická turistická chata s rozhlednou, která však podlehla požáru a zbyly z ní pouze základy. Následuje asi šestikilometrový pohodlný úsek s dalekými výhledy, který vás přes Prenet (též Velký Prenet, 1 070 m) přivede do sedla Malého Prenetu. Cestou vpravo minete rezervaci Městišťská rokle, která zahrnuje prameniště, rašeliniště, přípotoční nivy potoka Jelenka, roklinové lesy a komplex luk a pastvin s rozptýlenou zelení. Pod Malým Prenetem (1 006 m) stojí horská chata a za ní se nachází ještě objekt bývalého králováckého dvorce, později přestavěný na rekreační středisko. Vedlejší kaple sv. Kunhuty pochází ze 14. století a současnou podobu získala při přestavbě v 17. století. Kaple prochází rekonstrukcí, ale dodnes připomíná někdejší osadu, která zanikla po vysídlení německého obyvatelstva.

Z Malého Prenetu se nabízí dokončení výletu symbolicky po zelené značce do Zelené Lhoty, kde se můžete z proměnlivých pozic rozhlížet do kraje. V osadě stojí za pozornost kostel sv. Wolfganga z 18. století, který se vypíná na návrší. Ze sedla se ale můžete vydat po zelené značce i opačným směrem. Klesání nebude tak značné a přijdete do Hojsovy Stráže, kde je rovněž železniční stanice, odkud se lze pohodlně vrátit do Železné Rudy.

Železná Ruda – Pancíř – Můstek – Prenet – Zelená Lhota / Hojsova Stráž

Společná mapa s trasou 11 na str. 43

Start: Železná Ruda

Cíl: Hojsova Stráž

Délka: 18 km

Charakter trasy: poměrně dlouhá trasa s dlouhým úvodním stoupáním

Články

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Příhraniční naučná stezka

Příhraniční naučná stezka

Kdo by neslyšel o Rozvadově, nejznámějším hraničním přechodu mezi Českem a Německem. Odpradávna tudy vede mezinárodní cesta, a tak se zde již od roku 1613 datuje tradice celního úřadu.

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Šumavská hipostezka

Šumavská hipostezka

Poznávat Šumavu putováním na kole po cyklostezkách už je docela běžná věc, kterou si oblíbilo mnoho turistů. V poslední době se ale postupně rozvíjí další způsob, jakým mohou návštěvníci objevovat kouzlo hor – jízda na koni.

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Místy téměř nedotčená znovu probouzející se příroda, nádherné až ohlušující ticho, vůně lesa, zpěv ptactva, sluncem zalitý den a my jsme přímo uprostřed celé té krásy.

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Chudenice a okolí

Chudenice a okolí

Máte-li rádi lidové pověsti, zajeďte se podívat do Chudenic na věž Bolfánek. U vstupu stojí kaplička a v ní schody vedoucí ke skále s puklinou. Pověst praví, že má skála léčivé účinky a že pokud puklinou projde těhotná žena, otevře se cesta pro pekelné síly.

Rozhledna Šťastná věž

Rozhledna Šťastná věž

Spálené Poříčí má novou atrakci - rozhlednu Šťastná věž

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Rada národních geoparků České republiky schválila nový národní geopark Barrandien.

Další ...

Akce

Organizace destinačního managementu (DMO)

Plzeňský kraj podporuje vznik a činnost oblastních a lokálních organizací destinačního managementu (DMO) na svém území.