• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Její malebná příroda se snoubí s historií, protože na několika vrcholcích jsou k vidění zříceniny kdysi honosných hradů. Na významném vrcholu nabízí tentokrát moderní rozhledna možnost poznat zdejší kraj z jiné perspektivy.

Výlet začíná v Kdyni na náměstí, kde si můžete prohlédnout zdejší nejvýznamnější pamětihodnosti. Povede vás značení cyklotrasy č. 3, zpočátku po šotolinové cestě. Prvním průjezdním místem je Starý Dvůr, kde roste památný dub. Po cyklotrase č. 2193 se podél rybníka dostanete do Nového Dvora. Obě vsi jsou součástí obce Kout na Šumavě, kam si můžete udělat malou odbočku z plánovaného výletu. Nejstarší stavbou je zde tvrz z 16. století, později přestavěná na jednoduchý barokní zámeček. Poblíž stojí kostel sv. Jiří z počátku 18. století. Severně od obce se nachází pozoruhodný gloriet Klobouk s dřevěnou kupolí na čtyřech kamenných pilířích. Velkým lákadlem je určitě ochutnávka piva z koutského pivovaru. Po návratu do správného směru následuje asi osmikilometrový silniční úsek do Kanic. Kromě jednopatrového barokního zámku jsou zde k vidění stavení lidové architektury a kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1765. Vedlejší silnice vás provede přes Všepadly a dál pokračujte po cyklotrase č. 2192 do Černíkova. Asi o kilometr dál se rozkládá koupaliště Úžlebec s možností občerstvení. Po silnici pojedete do Úsilova a za pilou a zemědělskými budovami se dáte po panelové cestě. Nad vsí Nevděk se napojíte vpravo na lesní cestu, po které vede cyklotrasa č. 2193 a chvíli také modrá turistická značka. Od rozcestí U Sloupku míří vlevo zásobovací silnička na vrchol Koráb, který je s nadmořskou výškou 772 m nejvyšším bodem na trase. Lákadlem je zdejší rozhledna s ocelovou konstrukcí, která vznikla v letech 1990–1992 podle projektu architekta Jaroslava Egerta. Slouží také jako vysílač a nad schodišťovým tubusem je umístěna ve výšce 30 m trojboká vyhlídková gondola. Z ní lze spatřit město Kdyni a její blízké okolí. Na obzoru se táhne modravé pásmo Šumavy a Českého lesa. Potom se dáte po silnici, po níž vede cyklotrasa č. 2193. Dojedete na rozcestí Vejpřahy, odkud si po červené turistické značce vpravo můžete zajet po lesní pěšině na zříceninu hradu Nový Herštejn s mohutnou obytnou věží. Vznikl koncem 13. století, ale po různých peripetiích zpustl již v první polovině 16. století. Kromě donjonu se zachovaly jen trosky hradeb. Již roku 1933 bylo návrší se zříceninami, které pokrývá bukový les, vyhlášeno za státní přírodní rezervaci. Lesní cestou pojedete po cyklotrase č. 2193 do Podzámčí. Zajížďka po zelené turistické značce vás dovede na zalesněný vrch se zříceninou hradu Rýzmberk. Byl založen roku 1279 na pokyn Přemysla Otakara II., aby strážil zemskou stezku přes Všerubský průsmyk. Jeho pozůstatky byly stavebně upraveny v polovině 19. století, kdy zcela zanikla původní velká věž a byla postavena nová čtyřhranná rozhledna a dřevěná výletní restaurace. V amfiteátru pod hradem se konají různé kulturní akce. Z Podzámčí vás cyklotrasa č. 3 dovede zpět do Kdyně.

Články

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Příhraniční naučná stezka

Příhraniční naučná stezka

Kdo by neslyšel o Rozvadově, nejznámějším hraničním přechodu mezi Českem a Německem. Odpradávna tudy vede mezinárodní cesta, a tak se zde již od roku 1613 datuje tradice celního úřadu.

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Šumavská hipostezka

Šumavská hipostezka

Poznávat Šumavu putováním na kole po cyklostezkách už je docela běžná věc, kterou si oblíbilo mnoho turistů. V poslední době se ale postupně rozvíjí další způsob, jakým mohou návštěvníci objevovat kouzlo hor – jízda na koni.

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Místy téměř nedotčená znovu probouzející se příroda, nádherné až ohlušující ticho, vůně lesa, zpěv ptactva, sluncem zalitý den a my jsme přímo uprostřed celé té krásy.

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Chudenice a okolí

Chudenice a okolí

Máte-li rádi lidové pověsti, zajeďte se podívat do Chudenic na věž Bolfánek. U vstupu stojí kaplička a v ní schody vedoucí ke skále s puklinou. Pověst praví, že má skála léčivé účinky a že pokud puklinou projde těhotná žena, otevře se cesta pro pekelné síly.

Rozhledna Šťastná věž

Rozhledna Šťastná věž

Spálené Poříčí má novou atrakci - rozhlednu Šťastná věž

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Rada národních geoparků České republiky schválila nový národní geopark Barrandien.

Další ...

Akce

Organizace destinačního managementu (DMO)

Plzeňský kraj podporuje vznik a činnost oblastních a lokálních organizací destinačního managementu (DMO) na svém území.