• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Kraj panenské přírody

Šumava

Rozmanitá, nádherná, čistá až panenská a velmi pestrá je příroda Plzeňského kraje. Pohled na kvetoucí louky, tajemné hladiny horských jezer i procházky v hlubokých lesích jsou doslova balzámem na duši. Tuto nádhernou přírodu prostě musíte sami ochutnat, poznat a prozkoumat na vlastní kůži.

Nadýchněte se čistého vzduchu, projděte se lesem, vydejte se na vrchol pro úžasný výhled. Příroda v Plzeňském kraji vás uchvátí.

Přísný režim ochrany přírody platí v Národním parku Šumava, který zasahuje i do sousedního Jihočeského kraje, a je největším národním parkem v Čechách. Další část Šumavy je Chráněnou krajinnou oblastí. Na Šumavě se nachází velmi vzácné horské smrčiny, pralesní porosty a nádherná ledovcová jezera. Výlety k jezerům lákají turisty od nepaměti. Vynechat byste neměli Černé a Čertovo jezero nebo vodopád Bílá strž nedaleko obce Hamry, který je nejvyšší na české straně Šumavy.

Vydejte se podél unikátního Vchynicko – Tetovského plavebního kanálu. Už jedinečný hradlový most Rechle, u kterého začíná naučná stezka podél kanálu, si zaslouží obdiv. Nadchne vás i procházka kolem nejkrásnější šumavské říčky Vydry s obřími hrnci vymletými v žulových balvanech, peřejemi a kaskádami. Na rozdíl od dravé Vydry si klidnou téměř mrtvolnou atmosféru vychutnáte při výletech na šumavské slatě, rašeliniště nacházející se na hranici Plzeňského a Jihočeského kraje.

CHKO a NP Šumava spolu se sousedním německým národním parkem Bavorský les tvoří největší souvislý lesnatý komplex v Evropě nazývaný Zelená střecha Evropy. Chráněnou krajinnou oblastí je část pohoří Český les, území pokryté vzácnými lesními porosty a rozsáhlými bukovými lesy ležící v okolí vrcholu Čerchov na Domažlicku. Do tohoto kraje s malebnými vesničkami se budete chtít vracet. Stále tu panuje pohoda a klid, atmosféru panenské přírody dotvářejí desítky zaniklých vesnic, nad jejichž troskami se opět ujala vlády příroda i obrovské památné stromy.

Krásnou přírodu najdete i na dalších místech. Je to například na severním Plzeňsku přírodní park Horní Střela s hlubokým kaňonem řeky Střela, nejmladší jezero v Čechách Odlezelské jezero nebo Hromnické jezírko. Na Klatovsku nedaleko Chudenic za návštěvu stojí Americká zahrada, která byla vyhlášena Národní přírodní památkou. I v západočeské metropoli jsou unikátní přírodní místa, Luftova zahrada s exotickými a vzácnými dřevinami nebo výjimečná oáza klidu a odpočinku Meditační zahrada.