Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Mělo to za následek zánik desítek osídlených lokalit a vystěhování místních obyvatel. Někdejší obce, osady a samoty připomínají už pouze skrovné pozůstatky různých stavení nebo hřbitovů. Zastřenou historii oblasti můžete poznat díky naučné stezce, která zaniklé vsi mapuje a popisuje. Někdejší sídla poznáte podle tabulky s českým a německým názvem vsi. Při našem výletu můžete navštívit některé lokality z prostředního úseku naučné stezky, která je obvykle rozdělena do tří dnů (Železná Ruda – Všeruby).

Trasa výletu začíná v obci Rybník, kde byla v roce 1560 založena sklárna. Podstatná část vesnice včetně kostela byla zničena po roce 1950 v souvislosti se střeženým hraničním pásmem a posléze zde vyrostly bytovky. Dnes jsou tu dobré podmínky pro rozvoj turistiky, využít můžete například ubytování v rekreačním středisku nebo na ekofarmě. Nejprve půjdete s červenou turistickou značkou střídavě po silnici a lesních či lučních cestách do vsi Závist, která leží na hranici úmoří Severního a Černého moře. Rozvodnice tu kuriózně prochází po hřebeni střechy stavení č. 17. Voda ze severní strany střech stéká do Radbuzy, která asi 1,5 km odtud pramení. Po stoupání na rozcestí Liščí domky se na úbočí hory Lysá krátce připojuje zelená značka, ale jen k bývalé osadě Herštejnské Chalupy s nepatrnými zbytky zdiva a jímaným pramenem. Červeně značená Baarova cesta nabírá další výškové metry až na Starý Herštejn (877 m). Na protáhlém skalnatém vrcholu se tu nachází zřícenina hradu se zbytky bergfritové věže. Sídlo bylo založeno ve 13. století a pobořeno kolem roku 1510. Po ostrožně cesta klesá na rozcestí Vranovské sedlo, kde odbočíte doleva na zelenou značku a prudkým lesním svahem sestoupíte do Vranova a dál po silnici přijdete do vsi Pivoň. Stojí zde bývalý augustiniánský klášter, zrušený za josefínských reforem a později využívaný jako sídlo rodu Coudenhove-Kalergi. Po roce 1945 konvent chátral a nyní díky aktivitě občanského sdružení Aurelius prochází náročnou rekonstrukcí. Po objednání jsou možné prohlídky objektu. Zelená značka pokračuje jihovýchodním směrem k zaniklé vsi Skláře. Jak název napovídá, byla založena v 16. století při sklářské huti a také ji postihl po druhé světové válce neblahý osud. Další stoupání vás přivede do míst, kde stávala ves Valtířov, zmíněná již v roce 1115 v opisu zakládací listiny kladrubského kláštera. Do současnosti se z ní zachovaly jen nevýrazné základy budov, studánka a pamětní kříž. Začíná zde modrá turistická značka, s níž budete pokračovat po zpevněné cestě střídavě lesem a mezi loukami. V malém sedle se ocitnete v zaniklé osadě Vyhlídka, jejíž polohu označuje novodobá rekreační chata. Cesta dál rychle klesá do Šitboře, která již patří k Poběžovicím. Dominantou vsi je torzo zchátralého kostela sv. Mikuláše z přelomu 13. a 14. století, který patří k nejstarším gotickým stavbám v kraji. Na zdejší návsi rostou v našich podmínkách netradiční morušovníky. S modrou značkou nakonec zavítáte do městečka Poběžovice, někdejšího Rošperku.

Rybník – Závist – Starý Herštejn – Pivoň – Poběžovice

Start: Rybník

Cíl: Poběžovice

Délka: 17 km

Charakter trasy: středně náročná trasa s táhlým stoupáním k hradní zřícenině a sestupem do města

Články

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Plzeňským krajem po svých i na kolech

Po celý rok, v zimě i v létě, a za každého počasí můžete poznávat Plzeňský kraj. Zda na kole, pěšky s hůlkami či bez hůlek, je jen na vás. Turistických tras a cyklostezek jsou tu tisíce kilometrů.

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Příhraniční naučná stezka

Příhraniční naučná stezka

Kdo by neslyšel o Rozvadově, nejznámějším hraničním přechodu mezi Českem a Německem. Odpradávna tudy vede mezinárodní cesta, a tak se zde již od roku 1613 datuje tradice celního úřadu.

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Šumavská hipostezka

Šumavská hipostezka

Poznávat Šumavu putováním na kole po cyklostezkách už je docela běžná věc, kterou si oblíbilo mnoho turistů. V poslední době se ale postupně rozvíjí další způsob, jakým mohou návštěvníci objevovat kouzlo hor – jízda na koni.

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Místy téměř nedotčená znovu probouzející se příroda, nádherné až ohlušující ticho, vůně lesa, zpěv ptactva, sluncem zalitý den a my jsme přímo uprostřed celé té krásy.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Bolfánek v Chudenicích

Bolfánek v Chudenicích

Máte-li rádi lidové pověsti, zajeďte se podívat do Chudenic na věž Bolfánek. U vstupu stojí kaplička a v ní schody vedoucí ke skále s puklinou. Pověst praví, že má skála léčivé účinky a že pokud puklinou projde těhotná žena, otevře se cesta pro pekelné síly.

www.sumavanet.cz/chudenice

Kraj panenské přírody

Kraj panenské přírody

Rozmanitá, nádherná, čistá až panenská a velmi pestrá je příroda Plzeňského kraje. Pohled na kvetoucí louky, tajemné hladiny horských jezer i procházky v hlubokých lesích jsou doslova balzámem na duši. Tuto nádhernou přírodu prostě musíte sami ochutnat, poznat a prozkoumat na vlastní kůži.

Šumavská jezera

Šumavská jezera

Šumava představuje naši jedinou opravdovou jezerní oblast. Na české straně lze spatřit hned pět těchto pozůstatků ledovcového tání ve čtvrtohorách.

Rozhledna Šťastná věž

Rozhledna Šťastná věž

Spálené Poříčí má novou atrakci - rozhlednu Šťastná věž

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Na lyže v Plzeňském kraji do šumavských hor

Neseďme doma, tyto měsíce přímo vybízejí k zimním radovánkám. Vydejme se užít si zimu do Plzeňského kraje do hor na Šumavu.

Další ...