• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Vytváří českou paralelu ke stejnojmenné německé síťi Goldsteig – Zlatá stezka, dálkové turistické stezce v Bavorsku, která je nejdelší trasou v Německu a pyšní se evropským certifikátem kvality Top Trails. Obě trasy se vzájemně propojují a spojují se do unikátního a největšího systému pěších tras ve střední Evropě, který nabízí nekonečné možnosti výletních variant.

Jejich společným jmenovatelem je fascinující příroda tzv. Zelené střechy Evropy. Tento největší, souvislý, hustě zalesněný komplex ve střední Evropě táhnoucí se v hornaté krajině v linii bývalé železné opony představuje čtyři rozsáhlé celky: Český les, Hornofalcký les, Šumavu a Bavorský les a zahrnuje dva národní parky a šest přírodních parků včetně četných historických a kulturních památek.

Pojmenování Zlatá stezka není náhodné. Trasa tematicky poukazuje na bývalé historické zemské stezky, které neprostupnou příhraniční oblastí Českého lesa a Šumavy od pradávna vedly a spojovaly tak jádro českých zemí s okolními státy. Svoji renesanci v této turistické síti zažívají např. Zlatá cesta, Svatojakubská cesta, Vintířova stezka, Solná stezka apod. Díky své rozsáhlosti trasa představuje v celé své kráse nejen nevšední půvab tohoto přírodně hodnotného regionu, ale i pohnutou historii a mnoho kulturních a historických klenotů. Každá etapa je osobitá, na každé lze poznat překvapující rozmanitosti a různá nej, ať už se jedná např. o nejvýše položený hrad v Čechách Kašperk, či zlatonosnou Otavu, nejrozsáhlejší národopisnou oblast živoucích tradic Chodsko, nejkrásnější vrchol Šumavy Ostrý, nebo druhou největší jízdárnu v Evropě Světce.

V číslech lze Zlatou stezku představit asi takto: pod logem velkého S, v barevných modifikacích rozlišujících páteřní českou Zlatou stezku (velké oranžové S), propojovací trasy (velké modré S) a německou Goldsteig (velké žluté S), lze v Čechách absolvovat 631 km nekonečného putování. Trasa v maximální možné míře využívá rozsáhlé sítě značených cest KČT a je rozčleněna do jednodenních úseků po cca 20 km. Nástupní místa byla vybrána s ohledem na požadavky na základní turistickou vybavenost, dobrou dopravní dostupnost, ubytovací a stravovací kapacity. Opomenuta nebyla ani základní turistická infastruktura, trasa je vybavena mobiliářem a informačními tabulemi představujících Zlatou stezku a zajímavosti v okolí. Samozřejmostí je soubor turistických map a etapový průvodce Zlatá stezka v české a německé jazykové mutaci. Pro více informací a zábavy je nachystán web www.zlatoustezkou.cz a facebookové stránky. Zlatou stezku tak můžeme směle označit za moderní produkt cestovního ruchu splňující nejnáročnější kritéria udržitelného turismu.

Články

Kraj s kouzelnými městy

Kraj s kouzelnými městy

Historická i moderní, se spoustou památek, zábavy i vyžití, taková jsou města v Plzeňském kraji. Kraj dotváří malebné vesničky zasazené do nádherné přírody. Pojďte s námi na procházku městy.

Příhraniční naučná stezka

Příhraniční naučná stezka

Kdo by neslyšel o Rozvadově, nejznámějším hraničním přechodu mezi Českem a Německem. Odpradávna tudy vede mezinárodní cesta, a tak se zde již od roku 1613 datuje tradice celního úřadu.

Zaniklé vsi

Zaniklé vsi

Příhraniční území Českého lesa se po roce 1948 ocitlo v uzavřené vojenské zóně za tzv. železnou oponou.

Čerchov

Čerchov

Nenajdete v Čechách mnoho oblastí, které si uchovaly svou tradiční atmosféru tak přesvědčivě jako Chodsko.

Korábská vrchovina

Korábská vrchovina

Jakýsi svorník mezi Šumavou a Českým lesem tvoří Korábská vrchovina. Vedle proslulých pohoří sice zůstává prakticky neznámým geomorfologickým útvarem, ale to jí neubírá na atraktivitě.

Šumavská hipostezka

Šumavská hipostezka

Poznávat Šumavu putováním na kole po cyklostezkách už je docela běžná věc, kterou si oblíbilo mnoho turistů. V poslední době se ale postupně rozvíjí další způsob, jakým mohou návštěvníci objevovat kouzlo hor – jízda na koni.

Horský hřeben

Horský hřeben

Okolí Železné Rudy je ideální oblastí pro uskutečnění výletů nejrůznějšího druhu, charakteru i náročnosti. Při navrženém putování plně zužitkujete metry, které budete muset překonat při výstupu na vrchol Pancíře, jedné z nejznámějších šumavských hor.

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji

Místy téměř nedotčená znovu probouzející se příroda, nádherné až ohlušující ticho, vůně lesa, zpěv ptactva, sluncem zalitý den a my jsme přímo uprostřed celé té krásy.

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Seznam informační center v Plzeňském kraji

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Cesty osvobození Plzeňského kraje - Chodsko

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Plzeňský kraj je úžasným místem pro zimní radovánky

Jedny z nejkrásnějších hor jsou v Plzeňském kraji. Mírné sklony zdejších kopců jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi a pro výuku prvních lyžařských krůčků.

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka - spot jaro 2020

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Dřevěná lávka ve Vejprnicích

Krytých dřevěných lávek či mostů se po celých Čechách a Moravě zachovalo jen okolo 25. Skoro všechny patří mezi významné technické památky.

Chudenice a okolí

Chudenice a okolí

Máte-li rádi lidové pověsti, zajeďte se podívat do Chudenic na věž Bolfánek. U vstupu stojí kaplička a v ní schody vedoucí ke skále s puklinou. Pověst praví, že má skála léčivé účinky a že pokud puklinou projde těhotná žena, otevře se cesta pro pekelné síly.

Rozhledna Šťastná věž

Rozhledna Šťastná věž

Spálené Poříčí má novou atrakci - rozhlednu Šťastná věž

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Tachovskou krajinou na kole a na degustaci dobrého piva

Jaro je tu! Probouzí se příroda, vše pučí a začíná kvést.

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Cesta po dně pravěkých moří začíná

Rada národních geoparků České republiky schválila nový národní geopark Barrandien.

Další ...

Akce

Organizace destinačního managementu (DMO)

Plzeňský kraj podporuje vznik a činnost oblastních a lokálních organizací destinačního managementu (DMO) na svém území.

Média